Českoslovanský vešel, je dosti četná a bude nemalou měrou přispívati к rozmnožení knihovny. Tisklo se Národopisného Věstníku Českoslovanského pravidelně 950 výtisků, z nichž 526 se posílalo členům činným a přispívajícím a odběratelům, 74 členům čestným, zakládajícím a dopisujícím, 7 exemplářů povinných a 243 výměnných a volných; 100 výtisků zůstávalo na ev. reklamace a pro kompletní ročníky.
Konečně nutno ještě se zmíniti o účasti, kterou brala Společnost Národopisného Musea Českoslovanského na cizích podnicích kulturních. Súčastňuje se svými delegáty v komitétu pro sbírání lidové písně v Čechách (prof. dr. Jakubec) a v generálním výboru a ve výboru všeobecného oddělení měst výstavy pražské obchodní a živnostenské komory (prof. dr. Niederle a taj. Žalud). Českému oddělení rakouské výstavy v Londýně zapůjčila 63 vzácných a cenných výšivek, jež budily zaslouženou pozornost návštěvníků výstavy, a sl. obchodní a živnostenské komoře v Praze zapůjčila tři úplně vystrojené figuríny pro světovou výstavu v Miláně.
Z ostatní pravidelné, běžné agendy musejní budiž uvedeno: Sbírky musejní byly rozmnoženy—mimo nákup vzpomenuté p. Kretzovy velké sbírky — zakoupením 181 předmětů, darováním 139 předmětů, výměnou 6 předmětů a zapůjčením 27 kusů. Z předmětů nově získaných přísluší do oddělení výšivek a krojů 106 kusů, keramiky 57, prací ze dřeva (řezaných a nábytku) 77, výrobků z různých kovů 29, do oddělení lidové literatury 2, do oddělení zvykoslovného 48, a různých je 34. Fotografií získáno 51 darem a 114 pořízeno v museu. Byly tedy nově získaný darem: Od p. arch. O. Vondráčka: 2 kusy papírových krajek ze slovinských jesliček z okolí Lublaně, 26 kusů lidové moderní keramiky z Uher. Slovenska, holubička z Černilova u Král. Hradce, píšťalka dřevěná s hnědým vypalovaným ornamentem z Kar lovce (Chorvatsko), tobolka žlutá, kožená, zdobená tlačeným ornamentem z Karlovce (Chorvatsko); od p. prof. F. V. Vykoukala: 2 hřebíčkové vínky svatební z Polničky; od p. ass. J. Naumana: hromnička; od sl. družstva „Zádruhy": 6 kraslic; od sl. městské rady v Rakovníce: model zvonice z Rakovníka; od p. Fr. Kretze: kraslice z Nové Vsi u Uh. Hradiště; od p. J. Tůmy, býv. uzenáře v Praze: starý mincíř železný, závaží к mincíři, 8 klíčků, litografie znázorňující Kočevy v krojích, kožený pás řeznický, lampa na olej, staré závaží řeznické t. zv. kámen, 10 menších závaží, ocilka železná; od p. Frant. Homolky, učitele v Praze: 2 kraslice z Dřínová, 4 kraslice ze Zlosejna u Oužic, 2 kraslice huculské z Bukoviny, tištěná knížečka: Proroctví slepého mládence, psaná knížečka pro léčení dobytka; od p. R. Hladíka, zlatníka z Vršovic: čepec zlatem vyšitý se žlutavou pentlí (z r. 1845) a 3 špenzry z Podkrkonoší; od p. Štufky, učitele v Třeboni: kus zástěry, šátku a pleny (z Jilovice u Třeboně); od p. prof. K. Chotka: talířek z Hontu (Uh. Slovensko); od p. St. Klímy: 6 kraslic, panenka lidové výroby z Uh. Slov.; od pí. Procházkové: sklenice s víčkem, broušená; od pí. V. Havelkové: džbáneček hnědý, žlutě pomalovaný, líto, šlehačka, pokladnička zelená, bíle malovaná; od р. P. E. Domluvila: 30 vzorků čepcových mřežek z Val. Meziříčí; od p. prof. L. Niederla: železná klika, čepec, parta, sukně bílá, rukávce, pás tmavomodrý, pletený na krosienkach, zástěra červená, třásně na krk, rubáč, pentle červená, oplečí (stávek) a laidík vesměs z Cerová. — Koupí bylo získáno: Čutora (kuláč), mísa elipsovitá modře malovaná, talíř z r. 1791, džbánek slovenský, džbáneček, talířek z r. 1795, 2 talíře slovenské, džbán (fexír) modře malovaný, mísa modře malovaná, džbáneček slovenský, mísa slovenská s červ. a zelenými květy, džbán cechu hrnčířského z Levan, talíř z r. 1716, sklenice