str. 305
řádalo museum 15 a účastnilo se na 4 výstavách cizích. Mimo to udržovalo stálou výstavku řemeslných výrobků východočeských. Dále byly uspořádány tři další kursy vyšívačské, o jejichž stálé úspěšnosti Národop. Věstník již zprávu podal. Příjmy musea obnášely 29.639-18 kor., vý-daje 26.901-24 kor.
@-----------
Museum v Německém Brodě rozmnoženo bylo v roce 1906 025 předmětů, většinou národopisných a o 77 kusů starých mincí. V inventování bylo pokročeno к čís. 592. Museum dalo podnět — ovšem marně — к okresní výstavce národopisné (na 103 výzvy к účasti došlo 21 odpovědí, z nichž 18 bylo odmítavých), pokračovalo v přípravách к sepsání historicko-kulturní monografie, dalo podnět к vydání seznamu starý-ch český-ch tisků v knihovnách německo-brodský-clí (v gymnasijní, děkanské, musejní a školní), zakročilo o zachování starých městských bašt a příkopů atd. Příjem musea byl 595-47 kor., vydání 132-07 kor. Subvence městská pro museum obnášela celých — dvě" stě korun! Správcem musea byl prof. Josef Němec.
@-----------
Komitét pro estetickou výchovu v Praze, v němž zasedají přední naši výtvarní umělci, uspořádá v prosinci v Topičově salonu vánoční výstavku hraček a obrazových knih.. Na výstavce vedle moderních výrobků uměleckých bude i výběr českých lidových hraček a jesliček.
@-----------
Moravský archeologický- klub v prvém roce své činnosti soustředil 44 členů, většinou archeologických pracovníků. Vydával revui Pravěk. Členové spolku provedli na 59 místech vykopávky, pátrání nebo sbírání materiálu a vykonali 8 přednášek populárních, aby budili v širších vrstvách pochopení pro vý-znam archeologických památek a tím bránili jejich ničení. Mimo to usnesl se výbor poříditi nej úplnější soupis pravěkých památek, uschován ých v moravských sbírkách veřejných i soukromých. Konečně uspořádal ve dnech 14. a 15. července v Litovli sjezd spojený- s výstavkou; vý-stavku uspořádal také (od li.—18. srpna) v Podolí u Brna. Úkolem výstavky bylo vzbuditi přímý-m názorem u lidu venkovského náležité porozumění pro starožitné památky a nabádati tak к jejich záchraně. Výborové schůze koná spolek vždy v jiném místě Moravy tak, aby členové výboru postupně mohli seznati různé (soukromé i veřejné) archeologické sbírky moravské.
@-----------
Zemský- výbor markrabství moravského usnesl se doporučiti sněmu koupi paleontologické praehistorické sbírky p. řed. K. Mašky z Telče.
@-----------
Na Moravě ustavil se nový" spolek „Sdružení výtvarných umělců moravských", jehož cíle dotýkají se i snah lidovědný-ch. Aspoň prof. Vlček v přednášce konané v Prostějově uváděl za úkol Sdružení — mimo jiné —: Zachovat poklady vkusu mezi lidem a hledět je rozmnožit. Vývoj průmyslu posledních let je příčinou, že vkus u lidu upadá, ba že se ztrácí smysl pro umění; a tomu je třeba zabránit všemi prostředky. Dříve se umělecké potřeby lidu ukájely velmi složitě. Předně doma: barevný kroj, barevný dům, řezby a džbány i polní nářadí, všechno neslo svůj znak krásy, všechno bylo zdobeno dle vlastního vkusu lidu. Dnes jde pak o to, nedopustit, aby to, co v tomto směru ještě trvá, vzalo náhle za své záplavou továrního nevkusu. Napřed tedy zabránit, aby se už nic paušálně a bez nutné potřeby nezahazovalo z toho, co ještě máme. „Ve svém koutě dosáhl toho Úprka (jenž stojí v čele uvedeného snažení na Moravě) způsobem až ideálním. Vyložil, ukázal a dokázal lidem, že to, co mají, je o sto honů lepší, než to, co jim mohou dodat továrny a bohaté Slovácko rádo si dopřává luxusu drahých ručních krajek, vzácného vyšívání šatů, které jsou určeny, aby je roztrhal pravnuk. Nemůže ovšem Úprka býti všude, proto mu velice záleží na proselytech —- jeho-řečí mluví hodonští, dr. Kolísek, prof. Krejčí, na Valašsku Jaroňkové atd. On chce к té věci semknouti všechnu inteligenci, roztroušenou po venkově a zabý-vá se plány založit kulturní společky po vesnicích, které by sebraly všechen umělecky- cenný' materiál, který- nelze v' užívání zachovat, do museí."
@-----------
V Boskovicích péčí pp. mag. Lipky, říd. uč. Tichého a dra Světiny bylo založeno krajinské museum.
@-----------
V Prostějově bylo založeno právě „Družstvo pro domácký' průmysl krajkářský a jiné ženské práce pro okres Plumlovský a Prostějovský". Podíly jsou