Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 186

jsou pestré růžice ze stužek a lesklé jehlice. Nahoře na hlavě samý- pentlík, každý' jiné barvy a věneček „dělaný" doplňuje yýzdobu.

Blatské kroje jsou zajisté známější, přece však dovolím si na vystavené figuríny upozorni ti.

Nevěsta blatská. Kytle, jako vůbec u Blaťaček, těžká mezulánka, zde zelená s pen tlí a dracounem, fěrtoch s krásným zvonkoví tým ornamentem šmelcem vyšitý', zelený lajblíček. Košile na ramenou i páskách hedvábím vyšitá i bohatý' vejkladek kolem krku a granáty v zadu s mašlí.

I hlava blatské nevěsty jest velmi zajímavě vyzdobena. Černý „vínek" uvázán jest přes vlasy nad čelem, s dlouhými vyšívanými konci v zadu mašli tvořící, tak zvaný' „prostředek", pod nímž vlasy se ukryly a kolem něho stužka perličkami, cętkami atd. zdobená „pentlík" zvaná, vzadu pod prostředkem bohaté fábory. Z obou stran zapíchnuty byly 2 velké zdobené železné jehlice, jaké též pod pleny nosily, kolem pentlíku šest lesklých jehlic menších. Ovšem že pravé granáty vzadu s bohatou mašlí nevěstě chybět nesměly.

Žcnyblatské nosily pleny pestře, krásně vyšívané, uvázané „nahoře" na hlavě v jednoduchý' uzel, ocí něhož jeden konec visel do zadu, druhý' do předu nad uchem a jelikož pleny byly často velmi těžké (šmelcem), zapichovaly si silné jehlice (vyloženy v I. skříni) clo vlasů pod pleny, aby tyto nepadaly. Nad čelem byly škrobené, takže tvořily oblouček jako stříšku a stínily dobře před sluncem. Těžká sukně, zde fialová, s pěkným brokátem, fěrtoch dvoupolový, bílou a červenou bavlnou vyšitý se zvláště pěknými jehlovými vý'plnemi, soukenný' kabátec, s pestrou pen tlí ve výložek složenou, 2 šátky na krku, červené punčochy a pantofle — toť celý úbor.

Pod rouchami stojí ku znázornění rouchou zavitá nebo-li očepená nevěsta. Oblečena jest podobně jako nevěsta výše popsaná a proto jen zavití čili čepení popíši.

К úplnému zavití patřil čepec z bílé látky, napřed vyšívaným květem a krajkou zdobený, která hladce přes čelo se položila. Nad krajkou pak uvázán vínek čili rouška nikoli tak jednoduchý, jako měla nevěsta к oltáři, ale velmi pestře dracounem, perličkami, šmelcem i zrcadélky zdobený', pak celá hlava zavita v rouchu. Začíti musily selky při čepení vždy koncem u rouchy nevyšitým od levého ucha nahoru přes hlavu a pravé ucho pod bradu a zas přes hlavu vzhůru, takže přišel největší vyšitý květ na rouše pod bradu, kde připjal se špendlíky ku konci vyšívání.

Roucha bvla так napřed rovně přes prsa a vzadu cíp vyšitý' jako u šátku.

Nevěsta kozácká cenila se holubinkou pestře vyzdobenou. Prolamované perutě protaženy několikráte červenou, zelenou atd. vlnou a propíchaly třpytivými, traslavý'mi jehlicemi. Vzadu připjaty 2 růžice jedna mezi perutě, druhá výše na holubinku. Tvto bvly ušity ze 3 stuh na sobě (každá jiné barvy), takže vypadaly jako velké pestré jiřinv.

Mimo kroje, které do nejmenší podrobnosti jsou původní, a výšivky, vystavenv jsou též fotografie žen i mužů blatskvch.

Dále povlaky lůžkové sestavené z rozličných ústřižků výšivek kozáckych, něco keramiky a stůl a židle vypalovaná, ozdobená jihočeskými ornamentem, doplňuií malou tu výstavku.

Tak jsem aspoň částečně objasnila, co vystaveno. Celá sbírka moje čítá 540 kusů, sotva však se již rozmnoží, neboť bohužel vše v pravém slova smyslu vybrakováno. Projdi celou vesnici a nenajdeš mnohdy ani JRdiné plenv.

Na sta a sta jich obchodníky nosláno do ciziny a nedivme se. Bvlo nás tenkráte tak málo kunujících, z počátku v Táboře já jediná, a tolik prodavačů. A kterak mohl soukromník vložiti v to tak "velký kapitál? Než přece nás několik zachovalo nenahraditelné a skvostné památky nyní již úplně zaniklých blat-ských a kozáckych krojů.    Anna Jehličková.

Drobné zprávy národopisné.

Poslední dobu sledovati můžeme velmi potěšitelný' ruch v detailních zpracováních českých národnostních poměrů. Je také velice zapotřebí, aby se s naší strany kontroílovaly hojné německé práce o hranici národnostní a také německé vývody o tom, jak v celku se nám vede. kde a jak jdeme ku předu nebo ustupujeme. Z těchto důvodů rádi vítáme podnik, který'v Menšinové knihovně pod


Předchozí   Následující