a referátů о českých, jinoslovanských i cizích vědeckých dílech národopisných, pokračoval v bibliografii národopisné za léta 1905—1907 a podával, svými drobnými zprávami stálé a četné informace o životě a ruchu národopisném doma i v cizině. Mimo to otiskoval v samostatné příloze Povídky Kladské, jež sebral a zapsal prof. J. Kubín a komentářem kriticko-biblio-grafickým doprovodil prof. J. Polívka. Národopisného Věstníku tisklo se 1000 ex., z nichž bylo rozesíláno členům činným, přispívajícím a předplatitelům (— studující měli opětně sníženo předplatné na 2 kor. ročně —) 598, dopisujícím, zakládajícím a čestným 71, výměnou a darem 243 (později omezeno na 214) čísel. Na reklamace a komplet zbývalo cca 100 výtisků.
Vědecké práci členů Společnosti NMČ. sloužily dále knihovna, jež čítá nyní 1612 čísel a archiv fotografický, který chová 3297 otisků, 259 negativů a 121 diapositiv. Sbírka fotografií byla rozmnožena zejména četnými snímky, jež pro museum pořídili prof. Ghotek z Bydžovska (stavby) a ze své cesty na Kavkaz a prof. Tille z Kroměřížska a Kostelecka n. Orl. Mimo to ochotně pro museum fotografovali posl. ehem. VI. Bufka a MUC. VI. Jehlička. Dary přispěli к rozmnožení knihovny i fotografického archivu zvláště H. Gross, archiv, v Čes. Krumlově, Jos. Hanuš, ř. uč. v Semhle, F. Hanuš, řezbář ve Vysokém n. J., K. Hippmann, red. v Praze, Dr. H. Jireček, sekční šéf v. v. ve Vys. Mýtě, K. Kopáč, uč. v Humpolci, Dr. L. Niederle, univ. prof., K. Pelant, red., Dr. J. Polívka, univ. prof., vesměs na Vinohradech, P. K. Procházka ve Stochově, P. Tesařčík, Dr. V. Tille, univ. prof. v Praze, J. Vilím, ř. uč. v Jabkenicích, a Společnost přátel starožitností. Konečně nutno vzpomenouti, že se knihovně musejní dostává hojného rozmnožení i tím, že redakce i jednotliví referenti Národopisného Věstníku Českoslovanského ponechávají jí redakční a recensní výtisky.
Utěšená činnost Společnosti NMČ., o níž obraz podává zpráva za rok 1908, docházela veřejného povšimnutí nejen u návštěvníků, nýbrž — což budiž zvláště s potěšením uvedeno — iv českém i cizím tisku. Mimo hojné běžné referáty denních listů přinesly o sbírkách Národopisného Musea Českoslovanského obšírné, odborné články, provázené po pravidlu četnými illustracemi zejména L'Art decoratif, Česká Revue, Český Svět, Dílo, Novina, Rozkvět, Světozor a Styl, jehož dvojčíslo věnované výhradně ukázkám lidového umění z musejního materiálu se stalo opravdu represen-tační publikací o Národopisném Museu.
Ale i účast ve členstvu Společnosti NMČ. osvědčila, že přízeň české veřejnosti vůči museu nepoklesá. Společnost NMČ. měla v r. 1908 činných členů 561, z nichž však v běhu roku zemřelo 7 a vystouplo nebo nezaplacením příspěvku pozbylo svých práv členských 33. Venkovských jednatelů bylo mezi členy 14. Členů volných bylo 7. Z členů platících — bohužel i Národopisné Museum musí si. stěžovati — je poměrně dosti značná řada těch (téměř 15%), kteří plní své členské povinnosti liknavě anebo jich vůbec neplní. Členů přispívajících bylo' 22, zakládajících 45, dopisujících 32 a čestní 2. Celkem bylo'662 všech členů. Z pravidelných podpor, jež se museu dostávají, sluší ovšem zase na prvém místě vděčně vzpomenouti subvencí korporací a ústavů veřejných. Společnosti Národopisného Musea dostává se subvence od sl. zemského výboru 6000 kor. na účely musejní a špeciálna subvence zemědělská 3000 kor., od vys. с. k. ministerstva kultu a vyučování 5000 kor. a 2000 kor. od výs. с. k. ministerstva orby výlučně na účely oddělení zemědělského, od sl. zastupitelstva král. hlav. města Prahy 2000 kor., od sl. L, III. а IV. třídy České Akademie cis. Fr. Jos. pro vědy, slovesnosť