Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 155

jsou tu jednoduše červené, tak jak nyní obtažené květovanou pentlí, jež na temeni do mašle přechází.

Obr. 4. Kraj brněnský, panství břeelavské. Ženatý párek.

Obrázek ten asi pochází z téže osady, jako předešlé dva. Zase je tu muž z předu a žena ze zadu.

Muž má čižmy beze střapců; patrně ženatí jich nenosili. Boty nejsou do středu vykrojeny, než nahoře v holínkách zašpičatěny a červenou koží lemovány. Nohavice jsou fialovo-červené s modrým šňůrováním, košile nevyšita, na levém rameni u krku bílou stuhou spiata a pod krkem zase černý šátek. Kordulka je černá, zeleně lemovaná; na hlavě je „guláč" bez péra a bez květin, jen s bílečervenými housenkami asi uprostřed „guláče". Ten totiž nemá pražádných střech.

Žena, vyobrazená ze zadu, má dlouhé, růžové sukně, shora dolů vzorkované a modrou zástěru, z prvu červeně a pak krajkami lemovanou. Kordulka je modrá, kvítkovaná, s úzkými portami, a obojek i rukávce jako v předešlém obrázku, ale málo vyšité, s červenými pentličkami při vnitřní straně loktů. Čepec jest bez šatky, s červenou mašlí nahoře a známým kachlovitým dýnkem v zadu. Divno je, že žena je tu bez šatky, kdyžtě ji nosívaly omotanou kol čepce i ,,ked šli i seno hrabat". V ruce má žena šáteček.

Obr. 5. Brněnský kraj, panství drholeeké. Svobodný párek.

Obrázek tento představuje šohaje a děvče z jedné ze 3 chorvatských vesnic u Mikulova, nejspíše z Gutfieldu.

Š o ha j je oblečen jako muž na obraze 3., jenom že šňůrování na ,,lácích" je bohatší, a též na „klobouku" je kvítí a pentlí více.

D ě v' č e má bílou, růžově shora dolů pruhovanou sukni, dole jakoby jinou látkou lemovanou. Fěrtůšek je červený, v prostřed a dole se sirkově žlutým pruhem, jinak celý květované vyšitý, patrně podobný nedávno nošeným fěrtůškům. Kordulka je černá, zelenou moirovou portou zdobena (as na 8—10 cm.), a pentličkou na prsou sešněrována. Rukávce („oplete") jsou v náramcích s vložkami pentličkovými (snad vyšívání), a rovněž tak obojek („kuolarina"). Tento jest na kraji rovněž tak jako „tacle" širokými krajkami olemován. Pod bradou jest pestrá, pruhovaná mašle. Na hlavě jest „slovénka", uprostřed nad vlasy, kteréž viděti, sežehlená, s modrými pentlemi vzadu. U loktí jsou pentličky červené.

Obr. 6. Brněnský kraj, panství líšenské. *) Párek svobodný.

Děvče má střevíce s praskami a nízkými opätky, punčochy červené a modrou zástěru, až nad kotníky tak širokou, že není sukně viděti. Pentle u fěrtůška jest bleděmodrá. Kordulka je červená, s nabíranou červenou portou a dosti hluboce vystřižena. Rukávce mají málo baňaté rukávky, malé tacle


*) Sr. i „Volkstrachten aus Mähren. Jezttzeit. Nach der Natur fotografiert von Quido Trapp (19 Blatt) Brünn 1873". Vdíle tom, jež uloženo v benediktinské knihovně rajhradské, a jež prohlédl jsem laskavostí J. M. pana opata Korčiána, obsaženy jsou fotografie barevné, hlavně z okolí Brna. Na obr. 17., kde znázorněn má býti moravský Valach z Uh. Brodu(!) je vlastně sklínkář uherský. Na obr. 18 a 19. jsou cikáni.

Předchozí   Následující