str. 137
I.
Centrální budova národopisná („národopisný palác") má býti výstave okrasou i architektonickým svým provedením, nejen bohatstvím svého obsahu. Navrhuje se pro ni základní plocha aspoň 1500 m2, nad níž by stála budova o souterrainu, přízemí а I. patře, což by celkem dalo 4500 m2 výstavní plochy. Princip installace není dosud na jisto stanoven, tím méně propracován, ale pravděpodobně bude založen na kombinaci exposic jednotlivých slov. národů (princip territoriální) s exposicemi podle principu věcného. Také se zamýšlí přihlížeti к vývoji lidové kultury potud, že by střed a východisko všech jednotlivých oddělení tvořila výstava rekonstruované kultury staroslovanské.
Celá disposice je ovšem v počátcích a bude měněna hlavně podle toho, jaké budou ubikační požadavky jednotlivých slovanských národů a jaký materiál bude především dodán.
II.
Projektované stavby lidové združený by byly na výstavě v malebné, účelně a věcně rozčleněné slovanské dědině výstavní, nebo lépe řečeno v několika к sobě připojených dědinách. Podle zkušeností nabytých na národopisné výstavě r. 1895 a s ohledem na dané prostředky navrhuje přípravná komise v celku asi 60—65 staveb pro „slovanskou dědinu". Za příčinou orientace a podkladu pro další návrhy .sestavila hned následující seznam staveb lidových ev. několika dalších, které sice náležejí jiným třídám obyvatelstva, ale vyjadřují přece národní charakter (na př. bojarský dům ruský, šlechtický dvůr polský, srbský monastýr a pod.).
@SEZ@
a) Československé:
1. Valašský statek.
2. Dům z Oravy,
3. Dům z morav. Podluží (Lanžhotský).
4. Dům z Čataje.
5. Dům z Čičman.
6. Koliba z Detvy.
7. Kopán ca z Zítkové nebo z Vápenic (podzemní).
8. Statek z Hané.
9. Dům ze Slezska.
10. Statek od Poličky (Široký Dol).
11. Statek Chodský.
12. Dům ze Slánská.
13. Dům z Podkrkonoší (od Vysokého).
14. Některá typická zvonice.
15. Event. Stará zemanská tvrz česká.
b) Lužické:
1. Dům hornolužický (na př. stará škola v Ralbicích).
2. Dům blatský (z dolnoluž. Blot, na př. Bórkowy).
c) P o 1 s k é:
1. Dům typu slezskospišského (na vazbu, jednojizbový).
2. Kujavská chata s przyłapem (z poříčí Noteče).
3. Pomořanský dům (kašubský) od Lęborku.
@
|