Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 139



10. Jihobulharský hán.

n. Starý mlýn z okoh Sofie.

Tento seznam staveb je ovšem jen zcela předběžným projektem, sdě-laným k tomu, aby posloužil za podklad při dalších úradách. Bude na každém slovanském národopisném komitétu, aby na jeho základě vypracoval a stanovil definitivní seznam každého národa. Při stanovení typů nutno přihlí-žeti v první řadě k tomu, aby stavby předvedly vývoj konstrukce i vnitřního zařízení slovanského domu od primárních tvarů až po dnešní stav. Čistě architektonický moment stojí teprve v řadě druhé.

III.

Pavillon zemědělský postaven by byl zvláště a exposice pořízena zvláštním komitétem zemědělským.    L.N.

@----------------

Ze s o u d o b ý c h p o v é r. V Uhrách ve stolici biharské v obcích Vaškóh a Váresd bylo cítit 9. listopadu 1910 dosti silný otřes země, kterým se rozezvonily až zvony na kostelní věži. Lid byl neobvyklým zjevem přírodním poděšen, hledal vysvětlení, a nalezl je u kterési své „vědomkyně": žena ta poučila své sousedy, že v nedalekém lese, v jeskyni je čert, který hladoví, zlobí se pro hlad a otřásá zemí. Z obcí na to vyhnali kolik ovcí a koz do lesa nabízeli je v obět čertu do jeskyně. Později však se rozmyslili a místo, aby upokojovali čerta po dobrém, šli na něj po zlém. Chtěli jej udusiti nebo aspoň vykouří ti a zapálili proto kolem jeskyně les se dvou stran. Tak působí ještě ve dvacátém století lidové tradice — v Uhrách. Jsou kraje, kde živlové pohádkoví jsou lidové víře nej životnější skutečnosti — V Lopeníku u Uh. Brodu churavělo Anně Králíkové,;,kopaničářské dcerce pětiměsíční dítě. Kmotra dítěte Kateřina Kročilová usoudila, že dítě má úbytě a poradila matce jeho, aby v devíti domech vyprosila mouku, sůl a dřevo; aby nemocné dítě vykoupala a ve vodě, použité ku koupeli a na vypře šeném dřevu aby uvařila z vyprošené soli a mouky pučky (šlížky). Kdo pučky pojí, na toho nemoc přejde a s dítěte sejde. Králíková poslechla, navařila uvedeným způsobem pučky a dala je pojíst třem školákům.    Z.

@-----------

Kmodernípověře. O vánocích 191 o dostal se mi do ruky korespondenční lístek následujícího obsahu: (adressa) Slečna M. B. v Dublovicích (okres Sedlčany. Razítko bylo z dublovické pošty; Hstek byl tedy poslán z Dublovic nebo z některé sousední obce, jež poštou náleží к Dublovicům.) Na druhé straně: „O milý Bože, pane Ježíši Kriste smiluj sę nade mnou a celým člověčenstvem a chraň nás ode všeho zlého nebezpečí skrze svou drahocennou krev a nech nás skrze tebe žiti amen.

Upozornění:

Tato modlitba byla mně zaslána, a s prosbou bych ji rozšířila. A prosím, učiňte taktéž, jakmile tento lístek obdržíte, zasílejte svým přátelům a známým i lístek denně; tak učiňte gkxát. Dejte si pozor, co se 9tého dne stane; toho, kdo tuto modlitbu rozšíří, potká velká radost; mezi psaním přejte si to nejlepší, a ono se vám splní.

Listy nesmějí býti podepsány; tak prosím, učiňte totéž!"

Přezvídaje v Dublovicích i v okolí dověděl jsem se, že lístky s touto modlitbou i „upozorněním" na podzim v našem kraji se rozšířily, tak že i s kazatelny padlo pokárání na pověrčivé zasílatele.    M. V.

@-----------

„Náš Směr" list pro uměleckou výchovu, kreslení a umělecký průmysl, jenž je orgánem „Sdružení moravských professorů kreslení", obrátil v posledních číslech svou pozornost к umění lidovému. Číslo páté roč. II. vyhradil dětské hračce a při tom všiml si dobře i lidového domáckého průmyslu hračkářského. ArcłL J. Šachl upozorňoval tu, že lidoví výrobci vytvořili tradicemi ve zvláště soustruhovaných pracich dřevěné hračky, povaze a struktuře dřeva úplně odpovídající a proto tyto lidové formy mohou sloužiti za slohový podklad při výrobě našich moderních výrobků. Na tuto domácí tradici má se nejenom technicky, ale i umělecky navazovati a ji zdokonalovati a lidu, výrobou touto se za-


Předchozí   Následující