Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 141



stupuje též mezi „morskou drůbeří", kterou Faust straší krále, když zjevení Davida a Goliáše a Alexandra a Hele my nechce uznati za „matematické umění, nýbrž za pekelné mámení". Pod plakáty různých dynastií českých loutkářů jsou fotografie jednotlivých scén z „Faust a", jež vesměs jsou reprodukovány v knize Dra Veselého „Johan doktor Faust starých loutkářů českých" s titulní kresbou illustrátora „Babičky" a „Mistra Kampana" —Ad. Kašpara. Ve skříni jsou různé rekvisity pro Fausta jako: č aro kruh у („krásy" — z něm. Kreis), kuželky, k r u c i f i x y, z nichž nej význačnější jest Maiznerův zapadající do zvláštního rámu a opatřený pohyblivým nápisem, o němž též mnoho zpívá „Historická píseň o Faustovi". Nad tím zaklínání Faustovo odakad. malíře J.Vácha la.

Na další stěně pod náladovým leptem Kašparovým představujícím vnučku po Matěji Kopeckém, jsou loutkářské šablony a plakáty vlastní výroby, kdežto po stranách obrazu Mikuláše Aleše, zapůjčeného Moderní Galerií, jsou fotografie českých loutek dynastie Maizne-rovy, Lagronovy, Kočko vy, Novákovy a j. Ve skříni rozloženy jsou různé knihy vztahující se к historii loutek, zvláště kniha ruského badatele В а с liti n a, jenž užil v ní již obrazů českých loutek, jichž mu poskytl Dr. Veselý.

Místnost tuto zpestřuje ještě stínohra, zapůjčená laskavostí p. doc. čes. umy. Dra D a n e š е.

Síň druhá

obsahuje nej větší loutky Třískový z dílny Suchardovy a z dílny Suchardova vyučence Mádla (97 cm.), pod nimiž jsou loutky z Příbramě od řezbáře Veselého (některé prodejné, některé zapůjčené z Jindřichova Hradce), v nižší pak skříni protější č. 13. jsou nejmenší loutky R 0-manovského z Č. Budějovic, velmi pečlivě řezané a roztroušené ještě v jiných skříních, kde vždy lze je snadno poznati.

Ve visící skříni 2. jsou velmi charakteristické figury Novákovy (dříve Lašťovkovy) a to: sedlák a starší selka, otevírající oči i ústa, pod nimi jest sedlák Maiznerův a párek venkovanů dynastie Pekovy.

Ve visící skříni 3. ve středu Pekův rytíř, v pravo Lagronův šlechtic s parukou, rytíři Romanovského. Ve visící skříni 4. nad náčelníkem lupičů Em. Třísky jsou charakterističtí Kočkovi loupežníci, dole Maiznerovi hýbající očima.

Pod těmito třemi skříněmi jsou rukopisy Maiznerovy, Lagronovy, Lašťovkovy, Kopeckého a j. Ve stojaté skříni 5. pod Kašpárkem Lagronovým tísní se družina rytířů: nej větší jsou Em. Třísky, ostatní Ant. Lagrona, jen Žižka jest Karla Nováka, nástupce slavného Lašťovky.

Ve visící skříni 6. jsou nejstarší loutky vůbec — poustevníci; z nichž opět nejstarší — podle písemných dokladů přes sto sedmdesát let — náležející rodině Kočkově umístěn jest dole v levo. Ve visící skříni 7. dobrý jest Kočkův žoldnéř dole uprostřed s dřevěným oštěpem, v 8. vyniká Pekova baba, Lagronův žid, Pekův švec a ■— Romanovského žid.

Ve veliké skříni 9. jsou nahoře před papírovou „morskou drůbeří" pekelníci loutkářů již jmenovaných a ještě Dubského, Kormonda a j. Nejstarší figurkou (140 let) jest tu bíle oděný duch Kočkův, pohybující ústy. Döle jsou varietní loutky natahující se, hadí muž, balon, Číňané atd. Vedle u okna ploché loutky p. Weidnerai jeho originelní divadélko. Ve visící skříni 10. jsou „páni i sprosťáci" (Lagronové většinou, jen dolní figurka předposlední je Maiznerova a poslední Kocková), v n. dámy i ženy z lidu (první nahoře


Předchozí   Následující