str. 157
Nejrůznější nálady, jež v nás vyvolávají tyto hlavní momenty života vůbec, jsou jen ohlasem psychologických processů, odehrávajících se někdy až na samém dně duší lidských.
Není nezajímavo všímati si náladových projevů lidské síly produktivní v každém směru a — za všech okolností. S toho stanoviska však přihlížeje к písni lidové, jako součástce života kulturního, blížím se vlastně víc a víc к chaotickým mlžinám, z nichž tak krásně prozařují ty jasné paprsky . . . Ani z písní lidových, jež jsou nefalšovaným zdrojem přirozenosti, nelze načerpatis dostatek poznatků pro umělé znázorňování vnitřního života skladebnými motivy už proto, že písně lidové nesmí na-podobovati skladatel, snaží-li se docíliti co nej účinnějšího hudebního výrazu národního, event. k m e n n é h o. Zpívá-li si na př. svou vlastní notou Hanák:
Pane Bože nebeské,
jenom nám tak nebléské
Pokločeš nám oseňó,
kde se tví milí podějó?
Pane Bože, vesleš nás,
vesleš kajici náš hlas.
Dež zpíváme na krochtě,
dé nám žeta na bochte.
A ve milí ledičke,
jenom mně tak nebrečte.
Dež pokločo oseňó,
zemáke vám orostó.
Snad pro hlópy zemáke
bodeš dělat zázrake?
Nech si milosť pro sebe,
zemák roste bez tebe.
|
— jsem zajisté právem zvědav: jakým asi způsobem projevil by tutéž „prosebnou" náladu — za těch že poměrů a okolností — třebas k o p a n i č á r, jakým způsobem Valach, H o r á k a t. d. Napadá mi však zároveň otázka, zda nebylo by illusorní chtít takto psychologicky stopovat projevy životních nálad jednotlivých kmenů národních a z nich konečně aplikovati i na hudbu umělou ! ?
Svého času mluvilo se i psalo o umění „moravském". Jako by skutečně existovalo nějaké specielní umění u nás — na Moravě — jako by naši bratří v Čechách byli v umění vlastně za námi a jako by jen k nám měli chodit na křišťálovou vodu, která jedině na Moravě se může piti... Konec konců však? Jak obláček letního blankytu časem rozplynuly se všecky ty ideální touhy naše a sny o umění „moravském", a zbylo jen — silné umění silné individuality. Proto už dávno, mluví-li se o hudbě národní v pravém slova smyslu, stejně věříme Janáčkovi, jako Smetanovi, neboť etnografická barva národních či kmenných nápěvů lidových, z níž plyne i moje pojednání o písních kopaničá r-s k ý c h, nepřestane býti tajemným kouzlem, vábícím neodolatelně skladatele myslícího.
*
|