mích slovanských, jednak к známým jihoslovanským přátelům slovanské vzájemnosti a českého národa, aby pamatovali dary národopisných předmětů svého národa nebo země, v níž žijí, na srovnávací oddělení slovanské ve sbírkách Národopisného Musea Českoslovanského v Praze. Poněvadž však nelze spoléhati, že by slovanské oddělení musejní došlo dostatečného nebo aspoň značného doplnění z darů, usnesla se musejní rada věnovati na doplnění slovanského oddělení 8000— K, za něž by byly soustavně opatřeny zjm. sbírky srbské a slovinské, bulharské, polské a ruské; sbírky rusínske a lužicko-srbské jsou poměrně dobře v museu zastoupeny.
V celku přibyly v r. 1910 do sbírek musejních 944 kusy, z nichž však •613 kusů (sbírka výšivek nitranských a sbírka bombíků) jest dosud neinvento-váno. Musejní inventář dostoupil 20.958 čísel.
Koupí byly získány 783 kusy a to pro oddělení keramické: 4 mísy a 2 talířky z Blatska, džbán (íexír) bílý z Čech, láhev modře malovaná z Vyškovská (na Moravě) 5 džbánů (z r. 1733, 1777, 1784, 1816 a 1828) a 3 malé džbánky vesměs z Uher. Slovenska; pro oddělení výšivek: 20 blatských plen. S blatských rouch, 1 koutní plachta 4 blatské zástěrky, 4 kozácké zástěrky. 3 sukně kozácké, po 1 košilce blatské a kozácké, 3 čepce kozácké, 2 čepce ze Selčan, 3 čepce blatské, 2 čepce z Králové-Hradecka, 2 čepce ze severovýchodních Čech, 3 cípy plen z Králové-Hradecka, kapesník vyšívaný z Králové-Hradecka, 3 šátky bíle vyšívané ze severních Čech, bílá sukně vyšívaná z Bio vička; z Moravy plachta červenou bavlnou vyšitá, pruh z koutnice pestře vyšitý', 2 výšivky z hanáckých ženských rukávců, šátek, výšivka ze šatky z okolí Strážnice, 10 vzorku slováckého vyšívání ze zástěr z Kunovic, kožený' pas hanácký hedvábím vyšívaný; z Uher. Slovenska pas se sukně červeně vyšitý, pruh z koutní plachty, rukávce z Krakován, náramek z Charvát u Prešpurka, 3 čepce, šatka na hlavu, 5 konců šatek, 2 staré krajky a 113 výšivek z nitranských čepců a rukávců; pro oddělení krojů úplný mužský kroj z Česko-Budějovicka, brokátová šněrovačka z Králové-Hradecka, šněrovačka blatská, 2 vínky blatské, 4 blatské jehlice do vlasů, nevěstinská korunka blatská, růžice z blatského čepce a 2 konce šňůrek ke kozáckym zástěrám; pro oddělení drobného průmyslu: roubík olovem vykládaný z Čech, malá stoupa bohatě vyřezávaná z Česko-Budějovicka a 500 bombíků, přesek a ocilek z Moravy a Slovenska; pro oddělení zvykoslovné: klibna a kozlík z Milevska, 6 českých kraslic a svatební láhev (,prysk") z Vysoko-Mýtska; pro oddělení slovanské: huculska sekyrka, křížek a 4 prsteny; 2 lžíce dřevěné z Ruska; srbské 3 košile ženské, 2 ručníky, 2 mužské punčochy, pestrá zástěrka, srbská stará výšivka a bílá pokrývka, 2 šátky a úplný starobylý kroj nevěsty ze Srěmu a model srbského stavu; pro oddělení zemědělské: náko-lesník ze Kristína u Klatov, sedlo formanské zdobené z Bydžovska, kruhadlo na zelí z Česko-Brodska, nejšle a dreváky z Klatovska, a 2 slaměné úly z Uher. Slovenska.
Darem pamatovali na sbírky Národopisného Musea pp. Ant. Beran, kupec na Smíchově (rychtářské právo býkovcové a dřevěná soška sv. Floriana z domovního průčelí ve Velké Lečici u Dobříše), slč. Regina Bíbová, odb. učitelka v Praze (poduška na paličkování krajek), J. Burian, mlynář v Klučově u Čes. Brodu (mlýnský kámen a stoupa z vykopávky), sl. obec Doubravčice (ponůcka), JUDr. a Ph. Dr. Viktor Dvorský, univ. docent v Praze {3 slovinské malované kříže, 2 nápis}' a 1 plechová soška P. Marie ze slovinských křížů), pí. Marie Hamáčková, vdova po učiteli na Smíchově (2 čepce