Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující



ze Lhenic u Netolic), pí. Vlasta Havelková, kustódka v Praze (2 kraslice z Te-chova u Blanska), prof. V. Havlík na Smíchově (prehistorické mlýnské kameny), pí. Zorka Hovorková, choť lékaře v Praze (6 kiaslic dalmátskych), prof. dr. K. Chotek v Praze (srp, bílá košilka z Bydžovska, zámek železný z Bydžovska, 2 kraslice slovácké a 2 dalmátske, 13 voskových obětních figurek), Em. Jiroušek, učitel v. v. v České Třebové (model staré rychty z Něm. Brusnice u Trutaová), Museum v Klatovech (2 slaměné čepice z jarního průvodu „koz" na Klatovsku, dřevěná šuba, nádobí ku tření brizilského tabáku, znázornění postupu výroby spánkových škatulek), Josef Kvěch, mlynář v Zahrádce u Tábora (vrš na chytání ryb a vyder a model slupi), sl. Aug. Lhotova v Praze (čepice z hubky z Postřehová), J. Miškovský, redaktor v Českém Brodě (dožinková ozdoba z ječných klasů ze Srbska), B. Moravec, říd. učitel v Trokavci (nákres a popis kolomazné pece), pí. Marie Neffová, soukromnice v Praze (dřevěná forma na sýr), dr. L. Niederle, univ. prof. v Praze (talíř toufarový), pí. Julie Nováková, choť správce cukrovaru v Lužanech (15 rusínskych kraslic, těstová holubička svatební), pí. Olga Th. Pikhartová, vdova po vrchním soudním radovi v Praze (8 talířků toufarových, mísa z Domažlic, sklenice z r. 1836, 2 mísy z Bolerázu, mísa toufarová a mísa z Tej-nice, 4 džbány, 3 džbánečky z Uher. Slovenska, 2 nádoby cínové a vykládaný kolovrat s kuželem), JUDr. Jan Pohl, advokát ve Zbirohu (píšťala slovenská), sl. Klub za. Starou Prahu (7 kusů soudobé keramiky), pořadatelstvo výstavy Srbské ženy v Praze (srbská kabelka vyšívaná a. bílá pokrývka), Frt. Seidl, výpravčí elektrických drah v Dejvicích (dřevěný loket, železný mincíř, mísa a hrnek), vid. klášter Františkánů ve Slaném (6 jesličkových dřevěných figur, malovaných na prkénkách), B. Studna, učitel ve Výrově. (8 českých kraslic), Jeho Excellence Arnošt hrabě Sylva-Taroucca (model léče na zajíce), B. Šourek, statkář v Sedlčanech (kolovrat s přeslicí).—Celkem byl darován 161 předmět.

Byla tedy jednotlivá oddělení rozmnožena: o 39 čísel keramik}?, o 241 oddělení výšivek a krojů, o 519 oddělení drobného průmyslu, o 45 zvykosloví, o 62 srovnávací oddělení slovanské a o 38 museum zemědělské retrospektivy.

• Mimo uvedené dárce přispěli Národopisnému Museu Českoslovanskému při doplňování sbírek musejních svojí radou, upozorněním, sprostredkovaním neb přímluvou: sl. moravské zemské museum Františkovo v Brně, český odbor rady živnostenské na Moravě, okresní museum v Klatovech a pp. J. Černík, učitel v Nezdenicích, Štěpán Dvořák, učitel v Milevsku, Jan Dyk, okresní inspektor ve Strakonicích, Dr. Jaroslav baron Helfert, tajemník zemského musea v Brně, Žofie Krejsová, majitelka usedlosti ve Vysoké u Vys. Mýta, JUDr. Alfred M. Mayer, kone. adjunkt Obchodní a živnost, komory v Praze, J. Miškovský, redaktor v Českém Brodě, Frant. Neumannová, učitelka v Praze, V. Špaček, hosp. správce v Chlumeckú u Čes. Křemže, Dr. Talko-Hryncewicz, univ. prof. v Krakově, Frt. Topič, úředník zemského musea v Sarajevě, Dr. Sima Trojanovič, ředitel národopisného musea v Bělehradě, P. J. Vyhlídal, farář ve Švábenicích a dr. Miloš Vystyd v Dublovicích. Mimo to přispěl museu p. E. Jiroušek, učitel v. v. v České Třebové tím, že laskavě opravil model domků českotřebovských, jím před časem zhotovených a darovaných musejním sbírkám.

Z musejní činnosti v jednothvých oborech budiž předem uvedena práce pro museum zemědělské retrospektivy. Při tom že fond zemědělský utrpěl ztrátu více než polovice svých obvyklých příjmů, ztrativ zemskou subvenci pro rok 1910, byla vlastní činnost pro museum zemědělské


Předchozí   Následující