str. 81
Některé předměty připomínají na slovanský, domácí kult, jako na př. had — hospodář2). . .
Další zajímavé kousky jsou točánky, esa a pramínková pletiva; prozrazují základní tvary ornamentální, kterých upotřebeno v naší archeologické bronzové technice.

Boží milosti a ptáčky o masopustě v Soběslavi.
Panáčci, panenky, brejle, srdíčka, pletenečky, ptáčky, ještěrky, housličky (calty), větvičky, hvězdičky, růžičky, kolébky, košíčky, věnečky, zavinuté děti atd. doplňují celek. Že leckterý nepodařený paňák neb panenka vynutil svým komickým tvarem úsměv divákův, možno přípustíti.
Podobné pečivo i s velkým pletencem donášívalo se též ženám do kouta, ale bylo použito pšeničné mouky a jemnějšího zadělání.
Poznamenávám ještě, že předložené kousky upravila přesně pí. Barb. Kubáčová, 631etá, dle zvyku, zachovaného na statku u р. Ant. Tesaře v Broumech z let šedesátých m. stol., kdež jako chůva byla zaměstnána. K. Rozum.
2) Dle výpovědi pí. Barb. Kubáčové měli ve svém příbytku živého hospodáře — hada a jako děti byly rodiči napomínány, by mu neubližovaly, když se humny do světnice vplížil a pak zase zpět >se na dvůr ztratil. „To je náš hospodář, on nás neštípne", jsme říkávaly v úctě jej na dále chovajíce.
|