str. 102
k tomu, že dole při cestě všechny domy stavěny jsou štítem a jizbou ven. Vchod mají pak buď z úzké, vedle domu vedoucí podsíně, do dvora otevřené, nebo z podsíně, která se nalézá v domě pod střechou a proměněna je tedy v úzkou zavřenou chodbu. Ve Vlčnově je vůbec více jednoduchých typů s jizbou a síní bez komory architektonicky vyznačené a místo ní s kolnou. Také bývá tam dvorek častěji obrácen do ulice, t, j. chlévy jdou napřed к cestě, ale obyčejně jen proto, že místo nestačilo na jiné rozvinutí dvorce. (Srv, obr. 7.)
Stavební materiál starých domů jsou cihly nepálené, od majitele vlastnoručně z jílové hlíny zhotovené a na slunci usušené t. zv. v e-

Obr. 7. Plán domu častý ve Vlčnově.
p ř o v i c e (poněvadž se do nich dávaly dříve vepřové chlupy). F " lené cihly nastupují u.staveb nových a to ještě jen z části na místech, která mají nésti větší tíhu. Pěchované stěny, jaké dosud dělají dále na horách, neexistují, také dřevěných stavení, z trámů sroubených, zde ani v okolí není. Tak jsou budovány pouze stodoly a senníky.
Pokud pak se týče jednotlivých národopisně důležitých detailů a staré nomenklatury v obytném stavení, připojují následující poznámky.
Jizba (izba) je'neveliká světnice, obyčejně do čtverce v šíři kolem 4 : 4 m. Nejvíce místa v ní zaujímá pec s kachlovými kamny, pravidlem v zadním koutě, přiléhajícím к síni. Kamna, jak ukazuje obr. 8., jsou v středu stěny, mezi nimi a druhou stěnou je pec, na níž se vystupuje po výstupku před kamny, zv. ohništko.1) Hoření vyční-
1) Jinde vystupují děti na pec po výstupku u stěny zv. kůtek, stupek, na Kyjovsku pícka, na Valašsku pécka.
|