Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 101



chudobných.1) Zde je jinak základním typem starého domu stupeň vyvinutější, který 1. vyvinul v síni více méně oddělenou kuchyňku s otevřeným ohništěm, takže v jizbě jsou jen kamna s pecí, a 2. který s druhé strany síně připojil komoru zásobní, z níž se místy dále vyvinula i druhá světnička, komůrka к obývání. Tím vznikl základní trojdílný plán slovenského domu (obr. 1.).

Komora zásobní nechybí a není-li přistavena к síní, stojí jinde, zejména tam, kde toho vyžadovaly rozměry nebo poloha stavebního pozemku.

К obytnému stavení připojují se dále na jedné straně, obyčejně ke komoře, maštale na koně, chlévy kravské a svinské, na druhé pak straně, stojí-li dům v řadě s jinými, bývá typický podjezd (к o 1 ň a). kterým se vjíždí do dvora, event. i stodola. Kolna chybí jen u nej-


Obr. 6. Pohled ze dvora statku Fr. Orlovského č. 18.

starších a nejchudších stavení, jinak je typicky připojena к jizbě, ne ke komoře (ovšem jsou též výjimky). Teprve u nových stavení, kde se více nestaví komora, nýbrž místo ní sýpka na hůře, objevuje se často průjezd do dvora vedle síně na druhé straně od jizby (na místě bývalé komory); ale i tu zůstává vedle jizby, když místo zásobní komory je komůrka к obývání. (Srv. ve Veletínách č. 29., 127.) Chlévy a stodola připojeny jsou podle toho, jaký je terrain к disposici ke komoře, buď v jedné čáře s podélnou osou domu, nebo v pravém úhlu к ní (tak obyčejně). Podle toho obyčejný typický obraz a plán celého dvoru je takový, jaký předvádí obr. 2. a 3., к čemuž srv. i obr. 4., 5. a6. Plány poněkud odchylné mají na př. staré domy č, 10 (Pavelka) a č. 16 (Buráň).

Normálně stojí dům po délce к ulici, ne šířkou a ne štítem. Jen tam, kde toho vyžadovala poloha, terrain nebo podoba místa, zejména bylo-li úzké místo stavební, obraceli dům štítem do cesty. Tak na př. ve Vlčnově úzké pruhy parcel na stráni Myšínecké vedly přirozeně


1) Neznám však sám dosud žádného dokladu.

Předchozí   Následující