str. 39
setí, sklizni a pod. — Druhou velkou skupinou budou výroční obyčeje. Jsou to vánoce, velikonoce, svatodušní svátky, a jiné význačné dny, jako Nový rok, den sv. Tří králů, masopust, doba postní, máje, den svaté Lucie a mnohé jiné, kolem nichž kupí se celé věnce různých obřadů, obyčejů a zvyklostí. V podrobném popise budeme pak rozeznávati zvyky dospělých a mládeže; u těchto třeba míti na zření, že může býti tu vliv školy, jež někde uměle zavádí staré zvyky, třeba dříve té krajině cizí. Zvyky při náhodných příležitostech; sem zařadíme na příklad úkony к odvrácení živelních pohrom, bouře, krupobití; čím se chrání dům od požáru a j.
Pověry. Pověry, jichž předmětem je příroda; zde budou uvedeny lidové názory o tělesech nebeských, slunci, měsíci (výklad čtvrtí měsíčních), hvězdách (která souhvězdí lid zná), o kometách. Význam a zvyky vztahující se k ohni (staré obřadné způsoby rozdělávání), vodě, pověry o zvířatech, rostlinách, nerostech. Které a jak mohou škoditi nebo prospívati. Která zvířata nebo rostliny nutno ničiti a kterých třeba šetřití, poněvadž ublížiti jím je hříchem. Ve která zvířata nebo rostliny může se duše vtěliti.
Víra v bytosti nadpřirozené, lesní, vodní, polní, sudičky, polednice a )., poměr jejich к člověku, jak se proti nim chrániti.
Čarodějnictví. Jakou moc a od koho má osoba znalá čarování; jak může působití na život, majetek lidský. Kdy lid pomoci její vyhledává; jak se ohraditi proti zhoubnému působení. Předpovídání budoucnosti s možností měniti jí.
Dalším odstavcem budou hry lidové. Zde budeme rozeznávati hry dětské a hry mládeže dospívající, chlapecké a dívčí; další rozlišování bude na všední, obvyklé a na hry jen v určitých dobách. I tu nutno míti velmi dobrý pozor, abychom nepokládali za lidovou hru, čemu se mládež naučila ve škole.
Posléze sem zařadíme říkadla, hádanky, pohádky a pověsti. Zásady, jimiž se tu budeme říditi, vyplývají z předcházejícího a jsou s nimi obdobné; tak poznamenáme místo (a hned uvedeme, kde ještě jinde v tom kraji je známa) a osobu vypravovatelovu; mluva budiž ponechána původní a j.
Tím, myslím, je vyčerpán veškeren materiál národopisný v nej-šírším slova smyslu. Zbývá závěr.
Závěr.
Jak z předešlého, doufám, dosti jasně bylo patrno, snahou zpracování ve všech oddílech bylo, spojováním zjevů totožných nebo podobných a odlučováním odlišných nebo cizorodých, roztřídili veškerý materiál tak, abychom v každém oddělení dospěli к jednotlivým celkům a typům. Úkolem závěru bude shrnouti všechny tyto výsledky a stanovití, pokud se tyto typy z jednotlivých oborů koncentrují na jednu oblast a tím jí odlišují od sousední skupiny, nebo pokud se nekryjí, nýbrž rozbíhají. Obojí, shodu i různost, bude třeba vyložítí.
Každý svazek bude doplněn mapami, plány, fotografiemi a kresbami. Bude tu na prvém místě jedna nebo více map celé oblasti, a v -nich zakresleny výsledky badání po stránce ethnografické, anthro-pologické, jazykové atd. Dále plány typických vesnic a to jak vzhledem
|