Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 164

nické а 10 pohádkových látek. Z tohoto iż hrubá naznačeného třídění, je patrno dosti náhodné seřazování od sešitu к sešitu. Styl zápisů různý, sotva však kde doslovný dle vyprávění.

Druhá sbírka, Slávia, má 36 „pohádek" a 45 „pověstí", uvádí rovněž jména sběratelů i místa sbírání. Jak málo záruky skytá však foto označování, o tom poučuje hned číslo L, jež je opsáno z Menšíkovy sbírky z okolí Jemnického č. 80, ač uveden sběratel Zbraslavský, a místo zápisu Zbraslav. Čís. 2. je Tylova kouzelná povídka Vodní růže, otištěná pod jeho jménem. Material odpovídá běžnému obsahu jiných sbírek, styl je znatelně knižný, referující.

Třetí sbírka, Slávia 1882, pokračuje v druhé, uvádějíc naleziště i sběratele a texty podané knižním stylem, místy referujícím, místy novellístickým, některé texty na př. (5, 12, 22, 23) dosti podezřelé. Č. 20 zapsané Soukalem, je otištěno později v jeho vlastní sbírce jako č. 9, rovněž tak č. 21 od Popelky v jeho sbírce z r. 1883 jako č, 10. Až do č. 25 otiskovány hlavně látkv -\ohádkové, č, 26 má 9 povídek o vodníkovi, 27—31 pověsti a pově. y.

Celkem neliší se sbírky Slavie od průměrných ostatních sbírek ani roztříděním, ani způsobem zápisu, jen označováním nalezišť a sběratelů.

Soukal. — Prostonárodní české pohádky. Sebral Josef Soukal. Velké Meziříčí, Šašek, 1880. [První moravská laciná knihovna pro mládež. Redaktor F. A. Sedláček. Sv. 14,]

Celkem 10 čísel pohádkových (č. 9. dříve jíž v Slavii 1882 č. 20.) knižně vyprávěných mládeži, bez udání místa.

Soukup v. Kulda V.

Stránečka. Pohádky z Moravy. Sebrala Františka Stránečka. Praha, Šrom. 1868.

8 moravských pohádek prostě, ač ne přesně dle zápisu vyprávěných, bez určitějšího označení. Nový otisk: Pohádky moravské. Sbírá Františka Stránečka (Koerschnerová). Olomúc, Kramář, 1874, (Komenský. Sbírka spisů pro mládež. Sv. VII. 1.)

Svátek. Josef Svátek. Pražské pověsti a legendy. Praha, Pospíšil, 1883.

Texty knižně vyprávěné a pravděpodobně i z knižných pramenů sbírané. Hodí se jen výjimečně к doložení textu jinde zapsaného (Po-lykratův prsten, sen o pokladu na mostě, zázračný návrat ze zajetí).

Šebestová, — Lidské dokumenty a jiné národopisné poznámky. Z několika jihomoravských dějin sebrala Augusta Šebestová. Olomúc. Kramář, 1900.

Sběratelka zapisovala pečlivě rozmluvy a názory venkovských lidí moravských a rozdělila nashromážděnou látku podle různých stavů, zaměstnání, i věcně. V části XV, uvádí několik pohádek veselého rázu, dialektem zapsaných z vyprávění jedné sedmdesátileté stařenky. Je škoda, že nenashromáždila svým pečlivým zápisem víc pohádkového materiálu. Sbírala z osad: Kobylího, Vrbice, Pavlovic, Bo-řetic, Němčíček, Rakvic, Bílovic, Žižkova, Čejkovíc, Štarviček,

Tílle. Povídky, jež sebral nla Moravském Valašsku r, 1888, V, Tille. Praha, Společnost Národopisného^ Musea 1902. 55 čísel.

V posledním roce universitních studií podnikl jsem v srpnu a září studijní cestu na Moravské Valašsko, Zapsal jsem prosaické vyprávěmí


Předchozí   Následující