Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 165



jednoho nádeníka v Jarcové u Valašského' Meziříčí, starého ševce a staršího podruha na Solán ci u Hutiska1, mladého krejčähiol z Řetohlav v Čechách, který pracoval v Bavořích a byl v Americe a usadil se pak na Střední Bečvě, v otčime své ženy. К tomu připojeno několik čísel od posluchačů při zápisech na Sollánci. Zápisy jsou p'OŤízeny podle diktanda do slova věrně, bez dialektických zvláštností (dialekt výjimečně podržen na vzor u kratších čísel) a revidovány u všech delších čísel vypravováním po druhé. Texty seř/aděny podle vyprávěčů a podle data vyprávění, aby při posuzováni stylu mohl být vzat zřetel na náladu i únavu vyprávěče. Nemaje dostatečných předběžných zkušeností, vyžadoval jsem na vyprávěčích především „pohádky", t. j. běžné známé látky, a pomíjel bohužel občas nabízené vyprávění jiné: současných příhod, jichž jsem byl svědkem, líčení života atd,, věcí, v nichž tvořivost vyprávěčů mnohem lépe se projevuje.

Nemaje naděje na vydání vědecké sbírky ptohádek, pořídil jsem revidoviainý opis pro tisk jen těch látek, jež nebyly v celé své podstatě založeny na motivech erotických. Původní rukopis jsem půjčil a nedostal již zpět, takže řada kryptadií, v něm obsažených, je ztracena. Teprve po dvanácti letech laskavostí univ. prof. Dra. Polívky mohl jsem texty nasbírané otisknout v Národopisném Sborníku Národopisného Musea Českoslovanského jako první kriticky o- sobě vydanou sbírku pohádek českého lidu. Připojil jsem к jednotlivým povídkám viarianty z českých sbírek pohádkových a odkazy na několik komentářů (Gonzenbach, Kohler, Ccsquin, Grimm).

Třebízský. Národní pohádky a pověsti. Vypravuje Václav Beneš-Třebízský, Praha, Topič, (1886?). První vydání má 16 čísel, v dalších vydavatel Karel Rais vynechal, ipatraě z paedagcgických ohledů, č, 9.

Třebízský vykládá pohádkové látky a na konec čtyři pověsti podle vzpomínek z mládí svým uměle naivním stylem pro děti.

Václavek I,—III, Pohádky a pověsti z moravského Valašska. Napsal Matouš Várlavek, N. Město n, M., Böhm 1888/9. [Obrázková knihovna pro mládež. Řídí Řehák-Kamenický. Ročník IV. Sešít 1,-12.] Řada I. 1888 č. 1.—8.; II. 1888 č. 9.-28.; III. 1889 č. 29,—38,

Václavek (Soukal) I,—II, Valašské pohádky a pověsti. Ze sbírek svých mládeži vybral Matouš Václavek, ředitel škol na Vsetíně, Velké Meziříčí 1894—(1897). [První moravská obrázková knihovna pro českou mládež. Pořádá Josef Soukal. Roč. V. Číslni 18.—20. Roič. VIII. Číslo 15.—16.] Část I. 1894. 65 čísel. Část II. (1897) 22 čísel.

Václavek 1897. Několik pohádek a pověstí z moravského Valaš-skai. Napsal Matouš Václavek. Druhé, rozmnožené vydání. Praha, Bačkovský 1897. [Sbírka spisů pro mládež č. 32.] První vydání z r. 1884. Celkem 47 čísel, z nichž 5 přetištěn);-/ z Václavek II.—III,

Václavek 1898. Valašské pohádky. České mládeži vypravuje Matouš Václavek. V Bohnicích u Nymburka, Tisk Ružomberk K. Salva 1898. [Budečské květy. Vydává F. Hrnčíř. Ročník II. Číslo 1.] 16 čísel.

Václavek omezuje se na Valašsko, kde působil jako učitel. Sbíral Hojně ústního podání valašského lidu, nesoustavně, a vypráví vždy svým stylem a vždy se zřetelem к dětskému čtenářstvu, bez udání vyprávěčů a označení míst.

První sbírka Václavek I,—III, je poměrně ještě nejprostším způsobem reprodukována. Některé texty z ní později přetiskovány.


Předchozí   Následující