str. 173
nflkovi je skrížená hlavmlím motivem o pomoci neznámého, rytíře — kajícníka — králi v bojí a jeho odhalení princeznou, pozorující jeho prtctaěnu. I domnělý zahradník je (v první skupině) nezdárným synem, vůči králi i princezně se častěji úmyslně pokořuje, staví se pošetilým, vzbuzuje opovržení a smích.
Charakter látky je legendární, nálada moralisující, svět zbožně zázračný (anděl dává zbroj a koně, princezna je něma, děj pseudo-histcrícký).
Druhá skrížená látklai je povídka o domnělém bláznu, v míž princ staví se dvícrským bláznem, laby svedl a pokořil pyšnou princeznu. Motiv, že zahradník staví se pošetilým, způsobuje, že některé povídky o domnělém bláznu přejímají a rozvádějí motiv o pošetilém zahradníkovi. Přispívá к tomu i jiný detail některých povídek o zahradník sví, v nichž princezna, milující zahradníka, béře si jej před objevením za muže iai sdílí s ním jeho pokořování. Pokořování pyšné princezny je ovšem prováděno jiným způsobem.
Náladai povídky je komická s ericítickým i romantickým zabarvením, svět přirozený, z -rytířského prostředí.
Třetí skrížená látka je povídka o domnělém žebrákovi. Nezdárný syn chuďasů stane se ve světě chotěm princezny, vrací se však domů jako žebrák, je stíhán opovržením a plolsniěchem, až přijde princezna a tajně jej oblékne za rytíře, takže rodiče se neznámému rytíři klaní dříve, než jej poznají. Povídka vyskytuje se i jiako zakončení knižního textu o ovčákovi a ukazuje mimo základní mfoítiv neznámého: rytíře různé shody nezdárného syna, úmyslného, pokořování, domnělé nemotornosti a pošetilosti.
Nálada je komická, s drastickými scénami, svět přirozený, z lidového prostředí.
Vychování zavrženého prince.
Thema o. synioví, otcem zavrženém:, jenž je vychováván tajemnou lesní bytostí na skvělého rytíře, aby pak, vydávaje se za ovčáka neb zahradníka, získal si princeznu za choť, je zastoupeno, v češtině třemi látkami, jež různí se v první části hlavně charakterem lesní bytosti, v druhé rekovými činy.
V jedné, jež má několik textů ze společného pramene, vychovává hocha černý muž a posílá jej pak jaklof ovčáka přemáhat obry a zápasit s drakem, ohrožujícím princeznu. V druhé vychovává hocha zlatý jelen a posílá jej jako ovčáka zápasit s černými muži a pomáhat králi v boji. V třetí vychovává hocha divoký muž, posílá jej jako zahradníka ucházet se o princeznu a pomáhat králi v boji.
1.
Povídka o vychovateli černém muži je knížka, tištěná pro lid, z níž po pamětí vypravují krácené texty Kubín II, 53, Peck 2, Záhorská Kronika, 1907 III, (60), Tille 21.
Černý muž. — Jindřichův Hradec, Landfras 1856. (Doucha cituje tisk z Litomyšle s, a. a z J. Hradce, 1858.)
Rytíř Hutmbert vládne na pomezí Dauphiniée, ve Wiesbašských Alpách, v městě Valencii a vyžene neposlušného Hynka, nejmladšího ze tří synů.
|