str. 186
Menšík IV. 7. Ovčák má zakázáno hnát ovce na pekelnou louku,, kde sídlí obři. Dostane od stařeny za trochu jídla prut, jímž každého obrací v prach a popel, (Stařena je šablonovítá výpomoc za Černého muže.) Chodí na pekelnou louku, zabíjí ve třech dnech prutem 3 obry, nachází v jejich popelu měděný, stříbrný, zlatý klíč, stařena jej poučí, že klíče ty otvírají 3 obří zámky.
Před královským zámkem je diamantová hora. Král položí na ni meč a slibuje princeznu tomu, kdo meč snese.
Ovčák dostane od sluhů prvního zámku koně zlatem kovaného,-démanty zdobeného, vyjede na horu, vezme meč, skryje jej ve své posteli. Totéž se opakuje s žezlem a s korunou.
Dcera vrchního pastýře najde pří stlaní v ovčákově posteli ty vzácné věci, donese je králi. Ovčák dostane princeznu, ostatní nápadníci vypoví králi válku, ovčák vyvede z obřích zámků vojsko a přemůže je. (Tento detail viz í v povídce o vychování reka zlatým jelenem, Menšík 64.)
S povídkou o Černém muži je tu souhlasný jen motiv o bojí s obry.
Kubín 65. Úvod odpadl a rek není ovčákem, nýbrž nej mladší, nejlepší ze tří. Princezna sedí na stříbrné hoře a kdo к ní vyjede,, dostane ji za ženu.
Z tří bratří dva starší se pokoušejí marně, nej mladší hloupý Jan potká v lese stařenu, která jej vede do jeskyně a dá mu odění i koně,
Jan vyjede na horu, princezna mu vtiskne pečeť na čelo, on zmizí a vrátí se domů, kde bratří vypravují o neznámém rekovi.
Král posílá posly hledat vítěze, přicházejí i к bratřím, vytáhnou Jana ze zápecí, poznají jej po pečeti na čele, dovedou jej princezně za muže.
Text bez všeho vztahu к Černému muži, s pravidelnými motivy cizích versí, (pečeť, vyprávění, hledání) jež však v češtině jsou výjimkou.
Popelka 1883. 10. = Slávia 1882. 21. Z Políčky.
3 selští synové hlídají po sobě v nocí louku, dva starší usnou, nejmladší, nejhloupější, Jan, usne v seně,, je obrovským ptákem odnesen v seně do zámku к vraníkovi, jenž jej oslovuje jménem. Jan dá mu seno a vrací se domů.
Noční hlídka pole, jež je také počátkem některých látek o zahradníkovi, bývá pravidlem též u jednoho druhu látek o závodech o princeznu v cizích versích, v češtině zde však výjimkou. Zvláštní a nezvyklý její útvar — že rek je z hlídky ve spánku unesen se senem do zámku, kde je radící kůň, má parallelu v povídce Slávia 1882, 9, která pokračuje látkou o zahradníkovi. Je velmi nápadne, že tyto dvě výjimky vyskytují se v téže sbírce, Slávia 1882.
Král slibuje dceru tomu, kdo vyjede na mramorovou horu. Jan béře na radu vraníka, ze zámku, stříbrný šat a stříbrný postroj, vyjíždí na horu a zmizí. Doma bratří vypravují o neznámém rytíři. Po čtrnáctí dnech jede Jan v zlatém šatě a zlatém postroji, potřetí v diamantovém šatě a postroji.