Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

@S@'208

Dělení odměny.

Všechny tři povídky s touto vložkou — Kulda 44, Kulda III. 33, Krolmus I. (564) — jsou mnohem stručněji sestrojeny a méně pevný v hlavních motivech než předešlé.

Kulda 44. Synu luteránských rodičů je prorokováno, že v dvaceti letech zemře na šibenici. Rodiče radí synovi, aby se stal katolíkem, syn jde do světa, seznámí se s kamarádem, a vstoupí s ním ke kupci do služby.

Když je mu dvacet let, usne v zahradě, jakýsi stařec oběsí jej na zlatém řetězu. Kupec jej včas sejme a dá mu svou dceru.

Kamarád žádá na mladém kupci polovinu ženy, podle úmluvy, že budou se o výdělek dělit. Mladý kupec se chce raději ženy vzdát, přítel zjeví mu, že je anděl, a zmizí.

Kulda III. 33. Kupcovu synu je prorokováno, že po letech skončí na šibenici. Jde do světa, sejde se s řezníkem. Slouží spolu v městě, syn u kupce, řezník za sklepníka, smluví se, že se za 3 leta rozdělí o výdělek.

Kupcova dcera miluje pomocníka, jednou spatří jej v zahradě oběšeného a list vedle něho oznamuje jeho osud. Zachrání jej a vdá se za něj.

Sklepník žádá polovinu ženy, přítel nabízí mu celé své jmění, sklepník zjeví, že je anděl a zmizí.

Krolmus I. (564). Kupcovu synu Vítkovi v Kouřimi prorokují při narození 3 sudice, že v devatenáctém roce skončí na šibenici (Srv. Popelková 6.)

Když Vítek dospěje, radí se s kouzelníky (stereotypní detail Krolmusův). Dostane od nich 3 jablka. S každým, kdo se к němu přidruží, má jedno jablko rozdělit a smí se spřátelit jen s tím, kdo si vezme menší polovici. (Motiv přejatý z jiných látek.) Vítek seznámí se tak s kupeckým mládencem; jdou do světa a smluví dělit se o výdělek.

Vítek slouží u kupce, chodí denně do zahrady. Kupec podezírá jej z nepoctivosti, kupcova dcera jej stopuje. Vítek spí v zahradě. Bílá paní, bohyně Kolada (výmysl Krolmusův), ovine mu zlatý řetěz kolem krku, pak řetěz sejme a dá mu jej do kapsy. Vítek je týž den 19 let, osud je naplněn.

Vezme si kupcovu dceru, přítel žádá polovinu ženy, Vítek chce jí rozetnout mečem, přítel mu v tom zabrání.

Námořní cesta.

Obě povídky, jež se zmiňují o námořní cestě, obsahují původní látku již v značném rozkladu.

Mikšíček 1845. 17. Kupcovu synovi prorokuje kartářka, že ve dvacátém roce zemře potupnou smrtí. Aby rodiče uchránil hanby, jde do světa. Slouží u kupce v přístavním městě. Dcera kupcova jej miluje.

Jednou jde s otcem na svatbu a vrátí se sama domů. Vidí v zahradě, jak dva chlapečci mládence věší na hedvábné šňůře na jabloň. Odřízne jej, mládenec vypravuje, že snil o mořských lupičích. Kup-


Předchozí   Následující