Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 255



z vyššího podnětu, t. j- z podnětu ministerstva kultu a vyučování, též vyvrcho l.í tato činnost sběratelská! —

Nemyslím, že dílem „Národní píseň v Rakousku" nadobro ukončena bude též práce sběratelů. Než potom teprve bude opravdu umožněno zvláště detailně přihlížeti k registrativní práci kritické v oboru národní písně lidové a hudebního um ě n í lidového vůbec Zatím můžeme býti rádi, že budeme míti nově sebraný materiál. Slabiny všech dosavadních sbírek — i notační — jsou zcela přirozený; tak asi jako přirozený j sou téměř všecky sebrané písně lidové-

LITERATURA.

L. Niederl é. Život starých Slovanů. Základy kulturních starožitností slovanských. Dílu I. svazek 2- 1913.

Krátká doba, jež dělí první svazek kulturních starožitností (str. 1-^390, 19111) od tohoto druhého, ukazuje, že dílo Níederlovo se daří a rychle pokračuje.

Kdežto v prvém svazku značně místa zarujímají kapitoly z duchovní kultury slovanské, nesnadné a posud málo probádané otázky zvykoslovné, je předmětem tohoto svazku výlučně materiální kultura: oděv a výzdoba těla, obydlí a domácnost- Proto také těžiště práce na mnoha místech se přesunuje na materiál archaeologický, jenž pro tuto dobu je již velmi hojný, obsažný a bezpečný.

Kriticky oceníti dílo Níederlovo je dnes velmi nesnadné. Jak jíž v minulém referáte bylo zdůrazněno, budováno je na podkladu velmi širokém a není dnes druhého, jenž by ovládal literaturu různých oborů, odnášející se к slovanským starožitnostem, tak podrobně jako on- Proto také í v cizích odborných časopisech (na př. ruských) přestává se na tom, že vedle stručného obsahu knihy zdůrazňuje se velký odvážný plán díla a svědomitost a píle autorova. Než i když vypustíme z úvahy, zda obraz autorem nám vylíčený je ve všem správný — to ocenití bude prací speciálních monografií —, tolik znovu vždy nutno konstatovati: je tu vykonáno vše, co za dnešního stavu všech pomocných věd bylo možno vykonati. Po prvé jsou tu shrnuty všechny doposud namnoze neujasněné problémy kulturních starožitností, jasně a objektivně je vyložen vývoj jednotlivých otázek a poslední názory, vyčtena je podrobná literatura a odůvodněno stanovisko autorovo, většinou zcela nové.

V prvé kapitole o oděvu a výzdobě těla probírá autor nejprve látky, z nichž byl šat hotoven. Třeba tu jako ve všech ostatních otázkách rozlíšovatí šat prostého lidu a obyvatelů vzdálených kulturních center, vedle šatu zámožných nebo usedlých poblíž obchodních cest. Nej starším, ale i v pozdějších dobách důležitým materiálem byly kožíšiny; velmi starého domácího původu jsou plátna lněná a


1) Viz N, V. VIII, 59,

Předchozí   Následující