str. 8

Tab. II. a) Průměrná výška hochů české kolonie ve Vídní dle původu a v srovnání s jinými hochy.
(V závorkách udán počet zkoumaných dítek.)
celkem a průměrně obyvatelstvo menšího vzrůstu, než střed a sever těchto zemí.
Nejnápadnější zjev pozoruje se však při srovnání dítek české kolonie mezi sebou: předem dalo by se očekávati, že děti do Vídně přibylé budou se ve vzrůstu celkem rovnatí dětem vídeňským, jichž rodiče nebo prarodiče pocházeli z těchže končin, t. j. z jižních Čech a z jižní Moravy. Ve skutečnosti zůstávají české děti ve Vídni narozené ve vzrůstu pozadu proti těm, které jsouce v Čechách a na Moravě narozené, v útlém mládí do Vidmě přibyly.6) Dle toho zdá se, že přírodní a sociální poměry t, zv. „milieux" ve Vídni působí na přibylé obyvatelstvo v tom ohledu opačně, než milieux Severní Ameriky (dle zkoumání Boasových). Bylo by možno menší vzrůst českých dítek ve Vídni rozených (u srovnání s dítkamí z Čech a z Moravy přistěhovallými) vysvětlit! prostě hygienickými a sociálními poměry velkého města; ale vlivy ty nejsou jednoduché, ani všude stejné, naopak složité a rozmanité, tak že nevedou všude к stejnému výsledku. Quételet, Villermé,
5) A. Monti: Kinderheilkunde in Einzeldarstellungen. IV. Bd. 1909, str. 265. Uvedené číslice podává Monti jako „střední normální délku" ve svých idoplněných a „opravených" tabulkách. Jelikož mi nejsou žádné údaje, které by byly získány přímým měřením na dítkách vídeňských, známy, používám číslic Motntiových.
6) Do počtu dítek ve Vídni narozených byl v našich tabulkách pojat též nepatrný počet dítek z nejbližšího okolí Vídně, t. j. z nynější Velké Vídně a z Dolních Rakous. Nehledě к nedostatečnému počtu dítek šestiletých, pozoruje se výše uvedený zjev s velkou pravidelností ve všech ročnících, vyjma dívky 12 a 13leté.
|