str. 10
V Praze nalezli jsme u mladších dětí (5—7letých) menší vzrůst než na českém venkově vůbec, ale u dospívajících (12—141etých) naopak nepatrně větší, kdežto ve středních ročnících nelze pozorovati rozdílu nápadnějšího; okresy okolní vykazují spíše větší vzrůst mládeže, jen některá místa s chudším obyvatelstvem menší.8) Školní dítky venkovských měst bývají vůbec anebo alespoň v mladších letech menší než děti okolních vesnic. Celkem možno tudíž český venkov prohlásiti za příznivější pro vzrůst mládeže než města. Pokud se pak týče dětí v Praze narozených, nevykazují tyto ovšem menší vzrůst než děti přistěhované, nýbrž rovnají se jim celkem až na poslední tři ročníky (12 až 14letó), ale děti ve Vídni narozené zůstávají — vyjma 13—14leté dívky — ve vzrůstu oproti dětem přistěhovalým zřejmě pozadu. Jest však možno, že tu nerozhodují pouze poměry hygienické a sociální, nýbrž i přírodní. Buď jak bud, jiest pozoruhodno, že český lid při pobytu ve Vídní pozměňuje svou tělesnou povahu.
2. Váha těla.
Váha těla byla ve škole Komenského zjišťována tak, jak se to stalo pří šetření, které bylo jinde pro Národopisnou Výstavu Českoslovanskou provedeno, t. j. bez obuvi a bez svrchního šatu. Výsledky v tabulce III. přehledně sestavené vykazují opět ony pro vzrůst mládeže charakteristické změny.

Tab. III. Váha těla hochův a dívek české kolon'e ve Vídni (v kg).
Roční přírůstek se okolo 8. až 9. roku poněkud snižuje, ale později— a zvláště po 11, až 12. roce — zvětšuje. Také podle změn váhy tělesné dospívají dívky asi o jeden rok dříve než hoši. Rozdíl mezi hochy a dívkami se také ohledně váhy stále zmenšuje, tak že dívky po 11, roce v tom ohledu předčí hochy stejného stáří, a to jak v průměrných číslicích tak v dosažených hodnotách maximálních.
Srovnáme-lí pak váhu dítěte české kolonie vídeňské s vahou dítěte v Čechách a na Moravě, seznáme, že ono zůstává též v tomto
8) J. Matíegka: Vzrůst, vývin, těl. Vlastností a zdravotní poměry mlála':eže král. hlav. města Prahy. Rozpravy České Akademie. Tř. II. R. VI. 1896, p. 36
|