str. 48
povaze české deklamace odporným. Modulace do dominanty během druhého dílu melodie a konečně i sentimentální melodika písně jsou lidové písni do značné míry cizí. Běží tu tedy o umělou melodii, jíž byl násilně podložen text, ovšem text úplně lidový, rozšířený a oblíbený — a pod jeho protektorátem píseň znárodněla. Ale jak dalece vlastně byla „znárodnělou" za doby Erbenovy? Zpíval-li ji vůbec lid a nikoli jen vrstvy vzdělanější, byl to zjev jistě tak efemérni, jako třeba „znárod-nělost" písní „Mně darovalo prstýnek" nebo „Vesničko má pod Šumavou" za dob našich. Jisto je, že jedině inteligence a to převážně vlivem Erbenovým (tím, že melodii tu pojal do své sbírky) udržela tradici této melodie až na naši dobu; mezi lidem této melodie za našich dob nenajdeme. Zá celé své prakse sběratelské jsem jí nikdy neslyšel, leč od školních dětí; staří vesničtí lidé neměli o ní ani potuchy. — Maně se mi vtírala vždy otázka: zpíval vůbec tuto nečeskou a ne-lidovou melodii lid i za doby Erbenovy?28) Již během sbírání pro Národopisnou výstavu bylo seznáno, že text „Červené růžičky", po celých Cechách rozšířený, zpívá se mezi lidem jinak a to na melodie četné, rozmanité a vesměs bez předtaktí. Sám jsem zaznamenal řadu takových melodií к tomuto textu.
Mezi všemi mně dosud známými melodiemi — asi třiceti — jest taneční melodie výše otisknutá zajisté jedna z nejstarších (jí příbuzné dva tance jsou již ve sbírce Rittersberkově) a, jak se možno přesvědčiti, deklamačně к textu neobyčejně přiléhavá. Lze tedy tuto taneční melodii považovati rozhodně aspoň za jednu z nejpůvodnějších melodií textu „Červená růžičko".
Dvoudílné formy, jež by obsahovala samé typy „sedláka", nikde jsem nenašel. Za to vyskytuje se krásná forma tohoto typu s vložkou. Vložka jest, jako při typu „hrábě", veskrze třídobá (sousedská) a objevuje se po prvním dílu; forma je tedy
t t | v t,
podrobné rytmické schéma pak:
Znamenité příklady této formy poskytují dva tance Rittersberkovy (č. 8 „vosňák" a č. 16 „sedlák"). K nim druží se tanec z Hořicka (č. 11 „mateník"), jehož forma jen zdánlivě je rozšířenější, poněvadž druhý díl celý jest opakován а к němu připojen další text: