str. 152
Nejčastější jich forma je úplná forma trojdílná. Mezi dva díly, obsahující po dvou typech „Jidáše", vsunuta je vložka dvojdobá, tedy obkročáková, obyčejně osmitaktová. Schema formy tedy jest:
t t | v | t t
podrobně:
a) Nejprve patří sem skupina tanců, od nichž jsem vzal pojmenování „salát". Je to devět tanců, vesměs malých vzájemných variantů: Rit. 14 (kozel), EN 525 (salát), Č. L. 1894, 440 nah. (salát), Č. L. 1902, 143 (salát), Hoř. 14 (mateník), Chr. 476 (koza), Hol. V. 279 (kozel) a moje dva zápisy (oba „latováky" zvané) z Poděbradská. Uvedu z nich jeden svůj zápis a naznačím malými notami odchylky tance Erbenova.
Toto znění Erbenovo, mající ve všech dvoudobých taktech typů kroky pouze terciové, jest známější. Má je i Holas. Za to všecky ostatní tance (až na oba mé) zachovávají je pouze na začátku obou dílů, v typu prvním a třetím, kdežto v typu druhém a čtvrtém sledují můj zápis. Většinu tanců nutno opraviti dle pravidla I., některé i dle II. (vynechati přípisky o změně tempa). U Rit. stojí přípisek „čerstvě" i u vložky, ač je zapsána v osminách. Zápisy EN a Chr. jsou rytmicky správné, ale celé v notách polovičních.
Motivek užitý ve vložce je čtyřtaktový a opakuje se o tón níž (sekvenčně), takže motivická forma celku jest velmi souměrná:
a a' | b b' a a'
Tato vložka je zajímavá tím, že se do noty objevuje v slavné „rejstříkové arii" Mozartova „Don Juana". Poněvadž nejstarší zápis tance jest ze století devatenáctého (Rit.), nelze říci rozhodného slova o tom, co je původní. Ale vzhledem k tomu, že komposice arie spadá do doby Mozartova pobytu v Praze, a že tento tanec jest opravdu lidového původu, že byl velmi rozšířen a oblíben, posléze pak, že běží jen o shodu vložky, tedy jeho části, pokládám za pravděpodobnější, že přešel z lidové písně do opery Mozartovy.33)
33) Zcela jinak jest v druhém případě takové shody, kde běží o píseň „Pane bratříčku, dobrej den," jež jest variantem Mozartovy kavatiny z „Figarovy svatby". Tu komponoval Mozart před svým pobytem v Praze, lidová píseň uvedená pak jest z genru písní, pijáckých, jež skládala většinou inteligence, především studenti a učitelé. Nad to se shoduje téměř celá a opakuje slova, což poukazuje k tomu, že tu byla nějaká instrumentální melodie předem. Tu asi působila melodie Mozartova na vznik písně lidové.
|