Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 152

Nejčastější jich forma je úplná forma trojdílná. Mezi dva díly, obsahující po dvou typech „Jidáše", vsunuta je vložka dvojdobá, tedy obkročáková, obyčejně osmitaktová. Schema formy tedy jest:

t t | v | t t

podrobně:



a) Nejprve patří sem skupina tanců, od nichž jsem vzal pojmenování „salát". Je to devět tanců, vesměs malých vzájemných variantů: Rit. 14 (kozel), EN 525 (salát), Č. L. 1894, 440 nah. (salát), Č. L. 1902, 143 (salát), Hoř. 14 (mateník), Chr. 476 (koza), Hol. V. 279 (kozel) a moje dva zápisy (oba „latováky" zvané) z Poděbradská. Uvedu z nich jeden svůj zápis a naznačím malými notami odchylky tance Erbenova.



Toto znění Erbenovo, mající ve všech dvoudobých taktech typů kroky pouze terciové, jest známější. Má je i Holas. Za to všecky ostatní tance (až na oba mé) zachovávají je pouze na začátku obou dílů, v typu prvním a třetím, kdežto v typu druhém a čtvrtém sledují můj zápis. Většinu tanců nutno opraviti dle pravidla I., některé i dle II. (vynechati přípisky o změně tempa). U Rit. stojí přípisek „čerstvě" i u vložky, ač je zapsána v osminách. Zápisy EN a Chr. jsou rytmicky správné, ale celé v notách polovičních.

Motivek užitý ve vložce je čtyřtaktový a opakuje se o tón níž (sekvenčně), takže motivická forma celku jest velmi souměrná:

a a' | b b' a a'

Tato vložka je zajímavá tím, že se do noty objevuje v slavné „rejstříkové arii" Mozartova „Don Juana". Poněvadž nejstarší zápis tance jest ze století devatenáctého (Rit.), nelze říci rozhodného slova o tom, co je původní. Ale vzhledem k tomu, že komposice arie spadá do doby Mozartova pobytu v Praze, a že tento tanec jest opravdu lidového původu, že byl velmi rozšířen a oblíben, posléze pak, že běží jen o shodu vložky, tedy jeho části, pokládám za pravděpodobnější, že přešel z lidové písně do opery Mozartovy.33)


33) Zcela jinak jest v druhém případě takové shody, kde běží o píseň „Pane bratříčku, dobrej den," jež jest variantem Mozartovy kavatiny z „Figarovy svatby". Tu komponoval Mozart před svým pobytem v Praze, lidová píseň uvedená pak jest z genru písní, pijáckých, jež skládala většinou inteligence, především studenti a učitelé. Nad to se shoduje téměř celá a opakuje slova, což poukazuje k tomu, že tu byla nějaká instrumentální melodie předem. Tu asi působila melodie Mozartova na vznik písně lidové.

Předchozí   Následující