Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 151

Proti všem těmto vespolek příbuzným tancům stojí „zelený kousek", který jsem zapsal na Chodsku, melodicky i formálně odlišný. Přináší vlastně jen jeden motivek, jenž však je zpracován na způsob sekvence ve formě čtyřdílné, tedy již značně rozsáhlé, vyvinuté:



Všecky uvedené tance jsou pouze instrumentální. Jen к prvnímu „zelenému kousku" (Zich 6, př. XVI.) zpívá se někdy tento, opravdu „zelený" text:

Dej mu, holka, proč mu nedáš,

von tu stoji jako Jidáš.

Já mu dávám, von nebere,

von tu stojí jako tele.

Rázem svým zdá se to býti popěvek, improvisovaný к instrumentální melodii. Poněvadž všecky názvy těchto tanců jsou rázu kolektivního, vzal jsem si z tohoto textu název pro tento typ („Jidáš").

Pro zajímavost uvádím i text německé písně Rittersberkovy (melodie je shodná s Rit. 41):

Wer die Bairisch Durl will hobn,

der muss a sommats Kappel of hobn;

a sommats Kappl, a silbers Poar Scholln,

das wird der Bairischen Durl schön g'folln.

Počáteční slůvka veršů „der, a, das" jako neprízvučná připadají vždy na předtaktí. Neprízvučný člen v třetím verši „a (silbers)" nemůže však býti tak umístěn, pročež připadá na těžkou dobu, a ještě k tomu následující čtvrtka musí být výjimečně rozdvojena pro dvě slabiky slova „silbers". Z toho je patrno, že tento text byl určitě složen к hotové melodii instrumentální.

Tance typu II. A s vložkou („Salát").

Tato taneční forma jest ze všech našich tanců vůbec nejznámější a nejoblíbenější. Svědčí o tom značná řada variantů, melodicky i formálně více nebo méně odlišných.


Předchozí   Následující