Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 221

LITERATURA.

Dr. Rudolf Martin, Lehrbuch der Anthropologie in systematischer Darstellung mit besonderer Berücksichtigung der anthropologischen Methoden. Jena 1914.

Antropologie vzhledem к svému velikému významu a rychle stoupajícímu rozvoji již dávno měla zapotřebí dobré moderní příručky, neboť dosavadní nejlepší kompendia, jež stála skoro u kolébky této vědy: P. Broca, Instructions générales pour les recherches anthropologiques á faire sur les vivants. Paris 1879, a E. Schmidt, Anthropologische Methoden Leipzig 1888 mají do značné míry již význam historický. Jen malou výpomocí byly články a návody: L. Manouvrier, Généralités sur ľanthropométrie. Ree. Ex. Anthrop. 1900, a F. v. Luschau, Anthropologie, Ethnographie u. Urgeschichte, von Neumeyer Anleitung zu wissen-schaftl. Beobachtungen 1905. Knížka Buschanova Menschenkunde 1909 je do značné míry populární, a mimo to byly jí odborníky vytýkány značné vady.

Nutná potřeba příručky byla nejen proto, aby shrnula bohaté a velmi roztroušené výsledky badání antropologického, nýbrž, aby byla sjednána shoda v metodách měření. Během doby vyvinuly se různé způsoby antropologického měření a pozorování zvláště živých osob, a to nejen co do počtu měr na jedné osobě — jedni spokojují se několika hlavními, jiní zacházejí do velikých podrobností — nýbrž i v tom, jak používati nástrojů při jedné a téže míře. Tak jedni používají přístroje bez veškerého tlaku, takže měří vedle dimensí kosti i vrstvu tuku a kůži, jiní měří s mírným tlakem, jiní posléze snaží se přiblížiti se pokud možno jen rozměrům kosti; také je různost, jak stanovití některé body, odkud se měří. Tyto diference působí ovšem při zpracovávání různě měřeného materiálu potíže, třeba že činí při jinak správném postupu jen malý zlomek, několik milimetrů.

Pro německé sepsání učebnice antropologie nemohlo býti vhodnějšího autora než prof. Martina. Vynikl nejen jako znamenitý cestovatel a praktický badatel v antropologičkám materiálu exotickém i evropském, ale zvlášť zvučného jména si získal jako výborný teoretik a učitel. Jeho antropologická škola v Curychu vychovala velkou řadu mladých dobrých antropologů ą spisy jí vydávané náleží k nejlepším v německé literatuře. Práce Martinova není však příručka, nýbrž velice obsáhlý spis o 1200 stranách velkého formátu a 460 vyobrazeních, tedy dílo, jež je nepostradatelné v odborných ústavech a knihovnách, jež však není možno vzíti jako pomůcku na cesty.

Podám pokud možno stručný obsah. Kniha se skládá z pěti částí: část všeobecná, somatologická, kraniologická, osteologická a podrobný


Předchozí   Následující