Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 345



Vyhlídal, Naše Slezsko (294). Žena kolébá kus dřeva v kolébce, nestará se o krávu. Muž hrozí, že krávu prodá, žena prodá krávu řezníkům, kolébá, pošle je uložit peníze do komory. Muž jde hledat hloupější ženu, říká selce, že spadl s nebe etc. dostane šaty a peníze.

Prasek (80) == Sláma 21 = Opavský Týdenník 1874.

Muž jde do světa hledat hloupější ženu, než je jeho. Vidí muže, kteří táhnou na kostelní věž krávu, kterou jejich otec „poručili na kostel." Nabídne se, že krávu prodá a peníze zazdí do kostela — peníze si pak nechá. V lese vidí čekat kočího s kočárem. Nechá se od něho dovézt domů.

Vyhlídal Hanácké děti 6 (136). Zena má zadělat na chleba, sype mouku do studně. Má udělat půl slaniny se zelím, půl schovat pro příhodu. Zena půl slaniny pokrájí po hlávkách v zahradě, druhou dá žebrákovi „Příhodovi". Psi žerou slaninu v zahradě, žena chytí vlastního psa, uváže jej za čep u sudu, pes čep vytrhne, víno vyteče. — Sedlák zakope peníze v světnici, říká, že zakopal ještěrky. Zena poprosí vandrovní, aby ještěrky vykopali. — Sedlák uváže ženě vrata na záda, vede ji do lesa, vylezou na strom, pod stromem se dělí lupiči o peníze, žena dveře upustí, lupiči utečou, sedlák si vezme peníze. (Přejatky z „Hloupého Honzy").

Některé texty známých látek mají jisté zvláštnosti.

С 2. Bohatý bratr posílá chudého s darovaným masem к čertu. Chuďas dostane pak mlýnek, jenž plní každé přání. Text z Opavska praví, že boháč poslal chuďasa do „jezemanské hory", kde přebývali ďáblové, doufaje, že ho ďáblové roztrhají.

С 4. O rekovi se zvířaty, jenž přišel s nevěrnou sestrou ke zbojníkům a pak vysvobodil princeznu, obětovanou drakovi, počíná úvodem o třech bratřích, kteří jdou do světa, zatknou své nože do stromu a čí nůž zrezaví, ten zemřel. Text dál zapomíná tento úvod, jenž je reminiscencí na složitější látku o třech bratřích se zvířaty, která má v češtině jen jeden úplný text (Kulda III. č. 25) a dva zlomky: Vrána 28, Hošek A 61.

Č. 7. Zasazuje motiv o hlídání zajíců a mluvení pravdy do zvláštního rámce: baron týrá poddané robotou a ukládá mlynáři úkoly. První úkol (mlynář má přijít ne pěšky, ne na koni, ne nahý ne oděný, s darem a bez daru) je přejat z látky o chytré dceři (zde viz č. 58).

С 9. O ženě, hledající zmizelého muže, má zvláštní, zkomolený úvod: dívka v lese si zpívá, chtěla by za muže hlas, jenž jí odpovídá. Zjeví se jí chlap, který jí dá železnou hůl, pantofle a dva kotlíčky na slzy, řekne jí, že ho nenajde, dokud ty kotlíčky plné nenapláče, hůl, pantofle neopotrebuje, dá jí políček a zmizí. (Texty v češtině vesměs nejasné).

C. 16. Dcera žida hospodského v příliš ráda tancuje, i v postě. Cizí pán s ní tančí a dá jí střevíčky. Židovka jde do kostela, zanechává po sobě krvavé stopy, tančí při varhanách, dotančí až к farské stodole, kterou vichr na ni vyvrátí. Je to zvláštní skrížení dvou látkových motivů : o nevěstě čertově a o potrestání bezbožných tanečníků — zvláštní i těmi darovanými střevíci (srv. opět bezbožné tanečnice ve střevících z chleba).


Předchozí   Následující