str. 71
u cesty spojující obě osady. Lze-li tato pole považovati za pozemky zaniklé osady Vysokého,43) ležela osada sama pravděpodobně jižně od nich, směrem к údolí potůčku pramenícího pod t. řeč. Velkým lesem.
Zbimov.
44)
Jméno Zbimova zaniká po r. 1305 v pramenech historických úplně. A jsou to zase jen katastry, které aspoň v názvech polních tratí zachovaly památku zmizelé osady. ;
V přiznávacích tabellách obce Rohovky z r. 1713 uvádí se při každém ze 7 gruntů aspoň jedno pole, označené jménem Na Z dymowe c h (psáno obyčejně Na Zdymmowech nebo Na Zdynnowech).45 Vyplývá z toho, že se tak nazývalo celé velké „položení" čili „strana" obecních pozemků. Správnost této domněnky potvrzuje katastr Josefínský z r. 1785, v němž se celé IV. položení obce Rohovky (t. č. 353—545) nazývá „Z d i m o w s k i j"; jednotlivě uvádí se pak pod č. 395 louka pod vrškem „Na Z d i m o w e c h".46)
Ještě katastrální mapa z r. 1829 nazývá položení jihovýchodně od Rohovky na kotě 673 m a 689 m („Obecní kopec") „Zdimowsky".
Ves ležela podle toho pravděpodobně u pramenů potůčku, tekoucího mezi vršky 673 m a 662 m od východu к západu směrem k Ostrovci. Poloha sama, nazývaná dnes „Z d y m o v s k ý pole" nebo „N a Z d y-m o v e c h" — jsou to velmi pravidelné, dlouhé lány", táhnoucí se rovnoběžně s uvedeným už potůčkem — neposkytuje nejmenší stopy po někdejší osadě.
Po ostatních třech osadách uvedených v listině rynarecké (Bedřichově, Nedvězím a Okrouhlé Lhotě) nezachovalo se od r. 1305 ani v pramenech historických ani v katastrech ani v tradici lidové nejmenší stopy. Ale snad lze i pro to nalézti. vysvětlení dosti pravděpodobné:
V okruhu vsí farnosti rynarecké, jejž se nám zdařilo lokalisováním zmizelých sídlišť vymezit, leží dnes ještě vsi, jichž listina rynarecká neuvádí. Jest to Dobrá Voda aHouserovka. Poněvadž obě vsi činí dojem vsí prastarých47) a domněnka, že by byly vznikly až por. 1305, je málo pravděpodobná, zdá se, že obě jména jsou jen novými názvy osad listiny rynarecké, jež se nám nepodařilo zjistiti, které změnily tak
43) Závadou tomuto soudu by mohlo býti, že jmen místních pro polní trati, tvořených analogicky jako Na Vysokým, je na Pelhřimovsku veliké množství, a přece nemůžeme je považovati za stopy zmizelých osad. Podle své přirozené polohy nebo podoby nazývají se totiž pole ve velmi četných vesnicích Na dlouhým, Na krátkým; Na velkým, Na malým; Na dolním, Na horním; Na širokým, Na o úzkým; Na předním, Na zadnim ар. Jest však nápadno, že jméno N a vysokým jsem našel pouze u Rovného. Tato ojedinělost i poloha v mezích farního obvodu rynareckého nečiní proto úsudek shora uvedený tak pravděnepodobný, jak by tomu bylo za okolností jiných.
44) A. Sedláček, Místop. slov. histor. 1009 přepisuje zápis Sbimow a Sbi-m o u tvarem Zbiňov. Přidržel jsem se formy nahoře uvedené, poněvadž máme již v 2. pol. XII. stol. doloženo osobni jméno Sbima (Cod. dipl. Boh. I. 375. Falš. XII. stol.).
45) Terez, kat., Tábor 28, č. 5. Také t. zv. Ocular-Visitation z r. 1722 jmenuje ona pole Na Zdymowech. Tamtéž.
46) Josef. kat. č. 2679.
47) První zmínku o Dobré Vodě znám k r. 1387 (Jar. Čelakovský, Privilegia král. měst venkovských 784, č. 616).
|