str. 70
Nejbohatším zdrojem stop po zaniklém Smrkovci jest zase katastr Josefínský, tím důležitějším, že jednotlivé polohy velmi přesně lokali-suje. V obvodu vsi Houserovky uvádí s jménem Smrkovce tyto pozemky:
C. t. 1080. Pole vedle cesty rynarecké, U Smrkowce nazvaný. „ „ 1081. Pole nahoře vedle předešlýho pole —, jménem N a S m r к о w с у.
„ „ 1082. Oulehle vedle toho pole—, Za Smrkowcem nazvané. „ „'1087. Oulehle podle cesty rynarecké, Smrkowec nazvané. „ „ 1088. Les S mrkow e с nazvaný podle oulehle u zádušního pole. „ „ 1089. Pole k záduší rynareckému, Smrkowec nazvaný, vedle lesa.
„ „ 1090. Pole zádušní —, Smrkowec nazvaný. „ „ 1091. Pole — zádušní, Smrkowec nazvaný.39
V katastrální mapě jména Smrkovec nenajdeme. Za to se zachovalo dosud v lidové tradici. Nazývá se tak les v ostrém úhlu, který tvoří silnice, vedoucí z Houserovky do Rynarce, s cestou přicházející od Benátek. Pole v tomto koutě patří dosud rynareckému záduší. Za-jímavo jest, že tradice o existenci někdejší vsi Smrkovce v těchto místech je u Rovenských dosud běžná. Osada sama ležela pravděpodobně u potůčku, tekoucího od samoty Samka, blízko u jeho vtoku do říčky Bělé.
Vysoký.
Ani pro existenci osady toho jména neposkytují nám prameny historické skoro po čtyři století nijakých zpráv. Teprve z topických názvů, zachovaných v katastrech, možno aspoň pravděpodobně soudit o její poloze.
Už v přiznávací tabelle faráře rynareckého z r. 1713 označují se některá zádušní pole jménem „Na Wis о к eg".40) V přípravných aktech t. řeč. katastru Tereziánského najdeme pak o nich k r. 1722 zprávu: „Jinší pole, Na Wysokeg řečený, sunt in dubio, zdaliž к záduší patří, a držitelově přes 30 let nic z nich neplatí."41) V rustikálních fassích téhož katastru uvádějí se s názvem „Na Wysokym" dvě pole: V obvodu vsi Zajíčkova pole Jiřího Mezery o 6 str. a v obvodu Rovného pole Martina Zetova o 7 str., obojí špatné půdy.42)
V katastru Josefínském z r. 1785 jest poloha těchto polí určena aspoň poněkud přesněji udáním, že byla částí III. položení „v rovině k Houserovci" čili v „straně humenské". Poloha t. č. 61 (pole Zettovo Na Wisokym) jest tu určena blíže „vedle cesty u lesa Nechvátalo-výho". Také pole Nechvátalovo (t. č. 63) vedle pole Zetovýho má jméno „Na Wis o kem".
Mapa katastrální názvu „Na Vysokém" nebo podobného nemá. Za to v lidovém názvosloví zachovalo se jméno „Na Vysokým" dosud, a to pro pole v mýtině lesa mezi Rovným a Dobrou Vodou, těsně
39) Josef, katastr, č. 2670.
40) Orig-. arch. zem. král. Čes, Terez, kat., Tábor 97,JS. 3. Není datována, ale jistě jest stejně stará jako přiznání jiných farářů na statku Rečickém.
41) Tamtéž.
42) Tamtéž, č. 11.
|