str. 36
dovede ukázati na své pozemky, napadlo mně, abych vypsal z parcelního protokolu, která parcelní čísla patří к těm usedlostem a jak se tam nazývá jejich všeobecná poloha či pozemková trať a kromě toho ještě velikost pozemku. Očekával jsem a také jsem se nezklamal, že každý rolník podle těchto údajů pozná, který jeho pozemek jest míněn.
S těmito lístky jsem pak chodil po větších rolnících a vyptával se, jak ty pozemky nazývají ve své rodině. Při tom jsem však někdy zaslechl zajímavé jméno jednotlivého pozemku, jehož dříve nikdo neuvedl. Z toho jsem seznal, že by mně při tomto omezení na větší živnosti ušel přece ještě některý zajímavý název a že tudíž nezbývá, má-li býti soupis úplný, než vypsati z parcelního protokolu veškeré pozemky na drobné lístky, na př. 305—31 Zábořín 1 ha = parcelní číslo 305 patří к usedlosti č. 31, leží v Zábořinách, má výměru 1 ha ( —3l/2 korce) a jest to pole (louku jsem si označil 1. a slovo les jsem vypsal). Tyto lístky (bylo jich ok. Í300) jsem pak rozřadil podle domovních čísel a potom jsem obcházel po všech skoro, domech anebo jsem zastavoval rolníky na cestách a v polích a vyptával se jich na domácí názvy těch pozemků.
Tento způsob soupisu má několik výhodných stránek: dopomáhá ke spolehlivému a úplnému materiálu a sběrateli umožňuje, konati svou práci i za počasí špatného a v kteroukoli roční dobu, v klidu i práci rolníkově.
Než má také své vady, na př. u Zaječic: 1. Parcelní protokol zaječický již v době svého vzniku r. 1910 nebyl docela správný, neboť při některých domovních číslech uváděl pozemky, jež k nim již nepatřily. Tak tomu jest prý všude. Rolníci totiž z obavy před výdaji nehlásí geometrovi včas všech změn v pozemkové držbě.
2. I po r. 1910 staly se některé změny v pozemkovém majetku.
3. Několik málo pohraničních pozemků patří rolníkům z osad sousedních a jich jsem se nemohl přímo vyptati.
4. Není vyloučeno, že některý hospodář nebo (teď, kdy jsou menší rolníci na vojně) hospodyně nepoznali každého svého pozemku podle znaků mnou uvedených; zejména seto mohlo stati tam, kde jest několik parcelních čísel sloučeno v jeden pozemek. To by bylo možno zjistiti teprve během delší doby.
Naprosto dokonalého soupisu by bylo tudíž možno dosáhnouti teprve po odstranění všech těchto a snad i jiných ještě nedostatků. Přihlédneme-li však blíže, seznáme, že tyto možné vady ani zdaleka nevyváží výhod takového soupisu a že se vlastně vůči nim skoro úplně ztrácejí.
Spolehlivost a důkladnost podrobného soupisu se nejlépe objeví, srovnáme-li spolu povšechnou mapku zaječickou s mapkou podrobnou (v. mapku III. а IV.!). Aby si mohl každý toto srovnání provésti snadno, za tím účelem jsou podržena čísla povšechné mapky i pro mapku podrobnou a pro jména nová jest užito k nejbližšímu číslu povšechné mapky některého písmene. Při tom se někde ukázalo vhodnější, užiti písmene také místo některých čísel povšechné mapky, aby dosah číslic byl lépe