str. 39
ohraničen. Tak zmizela některá čísla, na př. č. 23, 24, 25 v č. 22 atd., jak uvedeno ve vysvětlivkách.
Při srovnání obou mapek shledáme, že panské pozemky, které jsou rozsáhlé, mají na obou názvy tytéž. Rozdíl mezi nimi jest tedy jen u drobných selských pozemků. Ty mají totiž takořka dvojí označení: předně označení celé polohy čili pozemkové trati, t. j. skupiny pozemků — tento název zná skoro každý dospělý- člověk ve vsi — na př. „na Přidánkách", „na kopci", „v Budinách", „na Lodrantě" atd.; dále mají často každý jméno své zvláštní, kterého se užívá z pravidla jen v majitelově rodině, ale v ní zase neužívají onoho názvu celé pozemkové trati, na př. „na Přidánkách" jsou jednotlivá pole „v rybníku" III. 27b, „na radlici" III. 27d a j.; „na kopci" jsou jednotlivá p. „mezi cestama" III. 22g, „na Klementovým" III. 22r a j.; „na Lodrantě" jsou jednotlivá p. „u hráze" V 38e, „u dubu" V 38g a j.; „za domkem" jest p. „na šentířce" VIII. 45b a j., „v pískách" jsou p. „na horních honách" VIII. 62f, „pod hrází" VIII. 62g- atd. Celkem lze říci, že na povšechné mapce jsou hlavně jména celých pozemkových tratí a na mapce podrobné názvy jednotlivých pozemků. Tyto jsou buď shodné s názvy traťovými, na př. „na Přidánkách" III. 27a, „na Lodrantě" V 38a atd., anebo jsou zvláštní, na př. „na radlici" III. 27d, „u dubu" V. 38g atd. Jen výjimkou nalezneme na povšechné mapce i jména jednotlivých pozemků, na př. „na klíně" 18 a 32.
Jelikož tedy při podrobném soupisu jsou zachyceny nejen názvy pozemkových tratí, nýbrž i názvy jednotlivých pozemků, z nichž některé jsou velmi zajímavé (na př. „na šentířce" VIII. 45b, „na radlici" III. 27d, „na Klementovým" III. 22r atp.), můžeme s jistotou tvrditi, že podrobný soupis pomístných názvů, který jest proveden dotazy u všech jednotlivých hospodářů, jest nejdokonalejší. Bude tudíž u nás sběratelským ideálem, aby byla v českých zemích v každé obci pomístná jména sepsána tímto způsobem.
Kdo však do podrobného soupisu vnikne hlouběji a po případě sám se o něj pokusí, ten záhy pozná, co vyžaduje sebezapření a trpělivosti, času a vytrvalosti. Dozná jistě brzo, že není ani pomyšlení, že bychom nalezli pro každou obec v českých zemích takového sběratele. Velikou vymožeností již bude, seženeme-li jen dosti sběratelů, kteří provedou soupis povšechný t. j. názvů pozemkových tratí. Za zvláštní úspěch pak bude možno pokládati, vyskytne-li se v každém okrese alespoň jediný sběratel, který provede podrobný soupis u jediné větší obce svého okresu.
Podnes důkladné zaměstnání s pomístnými názvy trpí znehodnocováním a výsměchem jako každá práce průkopnická a k tomu zde máme co dělati toliko s vědou pomocnou. Již z toho vysvítá, že zde můžeme počítati toliko s obětavými jednotlivci. Ale až jednou pomístně názvy podstatně přispějí к rozřešení některé záhady vědecké, na př. v dějinách anebo v jazykozpytu atd., pak ztratí též u širšího obecenstva sbírání pomístných názvů zdání malichernosti. Potom se jistě najde více sběratelů a není vyloučeno, že bude jednou dosaženo nahoře naznačeného ideálu, totiž že bude proveden takový podrobný soupis u všech obcí v českých zemích. Tato soupisná práce bude nepochybně organisována