Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

zpráva o činnosti národopisného musea českoslovanského v praze za rok 1919.

V uplynulém roce věnovala Společnost Národopisného musea českoslovanského značnou opět pozornost a péči prácipublikačni. Přes veliké obtíže, jaké působí tu nynější poměry tiskárenské, mohla Společnost N. M. C. nejen ukončiti XIII. ročník Národopisného Vestníka českoslovanského, který je z nemnohých těch českých časopisů odborných, které nepřerušily svoje vycházení ani za těžkých let válečných, nýbrž i nově vydatí důležitou práci Niederlovu „Místopis obcí slovenských", jehož nově upravené III. vydání, hledící zejména к praktické potřebě, přišlo právě v čas a velmi vhod, jako nezbytná pomůcka pro všechny, kdož chtějí ve stycích se Slovenskem užívati správných původních místopisných názvů slovenských. Celý poměrně značný jeho náklad byl také v krátké době úplně rozebrán. Mimo to podnikla musejn kancelář subskripční akci, která by umožnila nové vydáni I. dílu „Národopisu lidu československého", „Moravského Slovenska". Subskripční akce setkala se s úspěchem, takže lze bez obav přistoupit к II. vydání nákladné knihy té. Nejprve, ještě v letošním roku, vyjde II. sv. „Moravského Slovenska", načež dodatečně počátkem roku příštího bude vydán svazek první.

Spolu redakce „Národopisu lidu československého" organisovala aspoň přípravné práce pro další díly tak, aby, jakmile nastanou příznivější poměry výrobní, mohlo vydávání Národopisného soupisu postupovati tempem rychlejším. Jd,e při tom také oto, aby materiál, který lze dnes ještě sebrati, byl zachycen co nejdříve, neboť každým rokem téměř kvapem zaniká všechna rázovitost českého života lidového. Aby práci tu, jež bude poměrně rozsáhlá i obsáhlá, a tedy ovšem i velmi nákladná, bylo možno podnikati, obrátila se Společnost N. M. С. к okresním výborům v Cechách а к silničním výborům na Moravě se žádostí o podporu na přípravné práce soupisné v tom kterém kraji. Dosud na „Národopis lidu československého" připověděly nebo již vyplatily podporu tyto okresy: v Cechách: okresní výbor v Nových Benátkách (K 100), v Mladé Boleslavi (K 100), v Novém Bydžově (K 200), v Hradci Králové (K 1000), v Mnichově Hradišti (K 100), na Kladně (K 500), v Kolíně (K 100), v Kouřimi (K 1000), na Křivoklátě (K 50), v Lomnici nad Popelkou (K 100), v Lounech (K 100), na Mělníce (K 250), ve Vysokém Mýtě (K 400), v Pardubicích (K 200), v Písku (K 1000), v Přešticích (K 100), v Sedlci na dráze (K 30) a v Žamberku (K 1000); na Moravě v Uherském Hradišti (K 300) a ve Valašských Kloboukách (K 50). Mimo to ministerstvo školství poskytuje na práce soupisové a jejich publikaci roční podporu 10.000 K a Česká akademie za r. 1919 přispěla 2600 K.

Při zprávě o činnosti publikační jest zmíniti se i o výsledku vědeckých cen, které Společnost Národopisného musea mohla loni vypsati z darů, věnovaných k tomu od prof. Dra. L. N i e d e r 1 a a Dra. J. Polívky. Cenu na práci z oboru srovnávajícího studia tradic lidových dostal prof. Dr. Fr. W o 11 m a n za práci „Vampirické pověsti", jež bude otištěna v novém ročníku Národopisného vestníka českoslovanského. Cenu druhou, jakož i cenu vypsanou na práci, podávající dobrý přehled etnografických poměrů celého národa československého, nebylo možno uděliti pro nedostatek vhodných prací. Ceny ty vypsány byly znovu pro rok další.

Vědecké české práci lidopisné sloužilo Národopisné museum českoslovanské v minulém roce nejen uvedenou již činností publikační, nýbrž i udržováním nezbytných pomůcek, z nichž knihovna vzrostla na 3300 knih, archiv fotografický na 9323 inv. čísel, z nichž bylo 6300 reprodukcí (přírůstek 134), 2584 negativu (přírůstek 168) a 439 diapositivů (přírůstek 43). Z archivu fotografického byl zapůjčen četný materiál do Paříže na doprovod к propagačním přednáškám o národě československém. Mimo to čerpala z něho díla Dr. J. Kazimourovy „Lidové kroje československé", Aug. Žaludová „Česká vesnice", oficiálna italská propagační publikace o národě českoslo' venském, firma Stencova pro dílo o Mánesovi, Vlastivěda moravská a j. Fotograficky nebo kreslířsky pro účely reprodukční užili materiálu Národopisného musea českoslovanského bratři Ďeglové pro Folprechtův film „O děvčiču", M. Lábková pro svoje dílo o kroji plzeňském a O. Stránská pro dilo „Národní kroje". Pokud jde o rozmnožení fotografického archivu, přispěli mu darováním reprodukcí J. D u r a s, správce městského


Předchozí   Následující