str. 2
musea ve Slaném, Boža Dvořák, architekt v Pardubicích, Ješek Hofman, tajemnik Památkového úřadu v Bratislavě, J. Koudelka, správce městského musea v Novém Bydžově, A. K o ž m í n o v á, inspektorka ručních prací v Užhorode, Dr. Jindřich M a-tiegka, universitní profesor v Praze a F. Svoboda, berní správce ve Velkém Meziříčí. Sbírku negativu rozmnožili fotografováním pro účely musejní učitel E. VI. Franta v Lomnici n. Luž., Dr. Ant. F r i e d 1 v Praze a univ. docent Dr. Karel C h o t e k, kteří pořídili pro museum řadu snímků z Blatska, z Mnichovohradištska a ze západního Slovenska. Darování řady fotografií vztahuj cích se k národopisu cizokrajnému sprostredkovalo Národopisné museum českoslovanské od p. Fr. Svobody, berního správce ve Velkém Meziříčí do Náprstkova musea.
Vlastní sbírkový materiál musejní vzrostl v uplynulém roce pouze nepatrně. Jednak úžasně vysoké ceny na trhu starožitnickém, jednak trvalá tíseň musejních financí nedovolily věnovati nákupu památek dostatečnou pozornost. Sbírky musejní čítají dnes 23.474 kusy (přírost 64 inv. čišel, z nichž bylo 45 pro oddělení výšivkové, 11 pro zvykosloví, 4 pro odděleni drobného průmyslu a 4 kusy do sbírek zemědělských).
Návštěva v roce 1919 opět utěšeně stoupla o 6519 osob. Navštívily museum 39.194 osoby a 79 hromadných návštěv školních. Mimo to v museu pracovala řada učitelek i žaček ženských škol průmyslových; správa musea vyřídila pak tu četné dotazy krojové, podala řadu bibliografických informaci a j.
Dále upozornila musejní správa zvláštním podáním a v Agrárnm archivu povolané kruhy na československé lidopisné památky ve veřejných sbírkách ve Vídni, podala jejich soupis a naznačila cesty, jak by bylo pokusiti se o jejich získání.
Do sklonku loňského roku spadají pak již prvé přípravné práce pro výstavu československého umění lidové ho v Paříži,, uspořádanou v květnu 1920 z podnětu a za účasti vůdčích činitelů Národopisného musea českoslovanského, zvláštním komitétem к účelu tomu se ustavivším.
Všechna vzpomenutá činnost vyžadovala jistě značných nákladů, které Společnost N. M. Č. musí hraditi jednak z členských příspěvků, jednak ze subvencí veřejných. S potěšením lze tu uvésti, že veřejné subvence v roce 1919 celkovou svojí sumou dosti značně stouply, ale ovšem dosud ani zdaleka nedostihují výše, která by byla nezbytná, aby museum mohlo plnit zdárně všechny své úkoly vědecké a lidově osvětné. Musejní rada doufá, že i ty ústavy a instituce veřejné, jež dosud Národopisnému museu nezvýšily dostatečnou měrou svoji podporu, učiní tak v době nejbfžší, aby umožnily zdárný rozvoj ústavu národně a vědecky tak důležitého, jako je Národopisné museum českoslovanské. Mimo subvence, jež jsou jednotlivě podrobně uvedeny v pokladní zprávě, dostalo Národopisné museum českoslovanské řadu drobných příspěvků od českých obcí, okresních zastupitelstev, finančních a hospodářských ústavů a korporací, jednak na udržování Národopisného musea českoslovanského, jednak na udržování jeho sbírek zemědělské retrospektivy. Společnosti N. M. C. věnovali tu*) :
Akciový pivovar Záhlinice (10'— Kč), okresní výbor Zbirov (5'— Kč), spořitelna Zlín (5'— Kč), městský úřad Zlonice (10"— Kč), městská spořitelna Zamberk (2"— Kč), chmelařská společnost Zatec (10"— Kč), město Železnice (5'— Kč), okresní výbor Bělá (40'— Kč) *, okresní hospodářská záložna Nové Benátky (30'— Kč) *, hospodářské družstvo Benešov (10'— Kč) *, akciový pivovar Bohušovice (20"— Kč), spořitelna Mladá Boleslav (10'— Kč), občanská záložna Pozořice (10'— Kč), Učitelská záložna Brno (20'— Kč), Čyr.-Method. záložna Brno (20'— Kč), hospodářská záložna C. Brod (50'— Kč) *, okresní hospodářská záložna Německý Brod (10'— Kč) * město Železný Brod (40'— Kč) *, okresní hospodářská záložna Březnice (40'— Kč) *, občanská záložna Bubeneč (2"— Kč), česko-budějoviclcá záložna (5'— Kč), český akciový pivovar C. Budějovice (200"— Kč), občanská záložna Cetkovice (10'— Kč), cukrovar Dolní Cetno (1Ö0'— Kč)'*, záložna Čáslav (10'— Kč), občanská záložna Černilov (5'— Kč), rolnické družstvo Čistěves (20'— Kč) *, město Deštná (2'— Kč), město Dobrovice (10"— Kč), hospodářské družstvo Domažlice (50'— Kč)"', spoř. a záložní spolek Svobodné Dvory (10"— Kč) *, město Dvůr Král. n. L. (20'— Kč), spořitelna Králové Dvůr (20'— Kč), město Hlinsko (5'— Kč), hospodářské družstvo Kutná Hora (20"— Kč) *, okresní výbor Hradec Král. (40'— Kč) *, rolnické družstvo Hradec Král. (100'— Kč) *, okresní výbor Hradec Král. (40'— Kč) *, rolnické družstvo Mnichovo Hradiště (10'— Kč) *, rolnická záložna Mnichovo Hradiště (10'— Kč)"', město Hronov
!10'— Kč), živnostenská záložna Humpolec (20'— Kč), rolnická záložna Hustopeč 10'— Kč) *, obec Chlumín (-10'— Kč), okresní výbor Chrudim (10"— Kč) *, spořitelní spolek Cerv. Janovice (50"— Kč) *, občanská záložna Uhlířské Janovice (10'— Kč), spořitelní spolek Janovice n. uhl. (10'— Kč) *, družstvo rolnické skladiště Jaroměř
*) Dary určené pro zemědělství označeny jsou *.