str. 89
Rovinky: les „na rovinkách" 25.
Rybníček: les „u rybníčku" 36 — dosud je zde malý rybníček. Sad: 1. Pod Sadem Př. 8 a j.
Silnice: panský p. u Sylnicze vedle tejneckých hranic Jos. 164; (role) U Sylnicz Př. 1 (zde není ještě míněna osada Silnice, jelikož o nich není zmínky ani v Jos. kat. ani u Sčhallera).
Skalka: na Skalcze Př. 7, na Skalcze Roll. 1, 3, na fśkalle t. 2, p. na Skallcze Jos. 125 (4krát), 487 (4krát), p. na Skallcze na klínku u branky Jos. 492, р. „na skaíce" 15, je zde kopeček.
Stráň: na Stráni Př. 1, 3, Strann na dolu Roli. 2, dnes p. „na stráni" 3 a les „ná sluneční stráni" 35 (tato stráň jest obrácena к jihu).
Struha к rybníku Jos. 421.
Studně: „u studně n. u studánky" p. 33, jest tam dosud studně.
S t u d ý n k y: les „u studýnek" 30 — teče tam pramen z kopce.
Světlíky: les „na světlíkách" 31 —světlíky jsou průseky v lese.
Svobodství: na Swobodftwj Př. 1. Jg. SI.: svobodství = svobodný statek, Freisasztum, Freigut: svobodník, jenž na svém svobodství (statku svobodnickém) sedí Zlob.; má své svobodství ve vsi ib. Nauč. 51.: „Svobodníci, jinak dědinníci (něm. Freisassen, lat. libertini) sluli od středověku do ŕ. 1848 takoví obyvatelé země české, kteří žádnému zemskému stavu nenáležejíce byli vlastníky venkovských nemovitostí svobodných a stáli bezprostředně pod králem a úřady jeho — — Za to konali v čas války vojenské služby a zemské roboty dodáváním potahů a přípřeží к dopravě válečných potřeb. Svoboda jejich lpěla ną statku, ne na osobě. Proto mohli i poddaní býti vlastníky svobodství, a přešla-li držba jeho v ruce šlechtice nebo měšťana, byl i on službami svobodnickými povinován. — V soupise r. 1550 jest jich ještě na 400. — Po 301eté válce svobodníků přibývá, neboť mnoho lidí přijato do seznamu jejich. Taktéž mezi ně vstupovali sedláci, od vrchnosti své se vykoupivší nebo propuštění z poddanského svazku. Koncem 18. století jest svobodnických usedlostí asi 1200, v polovici 19. stol. 9000. (Pal. P.) Zrušením poddanství, novým rozdělením země na soudní a správní okresy a zřízením pozemkových knih pominul rozdíl mezi svobodníky a ostatním lidem selským."
Široké: na Sjyrokym Př. 4, na Sfirokim Roll. 1, p. na Síyrokim Jos. 94 (9krát), dnes „na širokejch" 5.
Školniště: „na školništi" a „u školništěte" 12. Pole bylo dáno od horecké obce v užívání chrasteckému kantoru prý za hraní varhan, ale před zřízením školy v Horce to bylo spíše za vyučování dětí. Chrastecká obec však nakládá s polem již dlouhou dobu úplně volně jako se svým majetkem.
Š p i c e: Na Sjpiczy Př. 8, Roll. 8, p. keSípiczy Roll. 1, 2 (u M.), Jos. 307 (4krát u M.), p. na Sfpiczy vedie stežníka Jos. 304, p. jest podobno špici.
Štěp, štípek: V (= u) Sjtipka Př. 6, u Sítiepa Roll. 1, 3, 7, p. u Sftipka Jos. 75, podnes „u štipka" p. 11 — ale dnes tam zvláštního nějakého štěpu není.