str. 90
Třicet: na Tržiczetj Roli. 2, 4 (u M.), p. na Tržiczeti Jos. 294 (3krát u M.) — dnes neznámo.
Úvoz: „nad ouvozy" 18, „pod ouvozy n. pod mršníkem" 19 — při stavbě silnice byl úvoz zasypán.
Úzké: na Vzkym Př. 4.
Vackovo, Vackovské: p. na Waczkowíkim Jos. 403, p. na Waczkowim Jos. 404 — dnes neznámo.
Ves: za wfy Př. 10, 1. pod wíy Jos. 345 a d.
Vodoteč: wodotecžj Roli. 3 (u M.), neužitečný Wodotecz mezi polma Jos. 329, 360, р. pod humny wedle wodotecže Jos. 273 (u M.), 1. voraná u M. wedle Wodotecže Jos. 268, Wodotecž skrz Komárkovo р. Jos. 274 — slova vodoteč se v osadě dosud užívá.
Zahrada: na zahradie Př. 4, Vzahrady Př. 2, za Humny y Za-hradau Roli. 2, dnes „na zahradě" (o jednom poli), „na zahradách" (úhrnem o všech těchto polích) 47.
Zaorana: Na zaworany Roli. 3 (u M.)
O TVARU POMÍSTNÝCH NÁZVŮ.
Jazykovým rozborem názvů osad se časem podařilo, stanovití již podle tvaru několik jejich skupin. Nynější badatel místních jmen tedy již zpravidla podle tvaru jejich pozná, do které skupiny to ono m. jm. patří, na př. m. jm. Choteč, Bezděz a pod. patří pod vzor Boleslav (město), jelikož vznikla přisvojovací příponou -jb z os. jm. Chotek, Bezděd jako vzor z os. jm. Boleslav. Tato věc pochopení významu podstatně napomáhá, jelikož nelze vždy hned doložiti základního slova, ze kterého m. jm. vzniklo; zpravidla se to podaří až časem.
Jest tudíž odůvodněna naděje, že se také rozborem pomístných jmen podle kmenotvorných přípon ukáže, které pň'pony se u pomístných názvů vyskytují nejčastěji, a zvláště, které z nich jsou pro pom. názvy typické. Podaří-li se tato věc, kyne z ní pro zkoumání pomístných názvů týž prospěch jako u jmen osadních.
Povšechně možno říci, že pomístná jména vznikla stejně jako jména osad: I. ze jmen osobních а II. ze jmen obecných, z těchto však daleko častěji než z oněch. U Zaječic na př., kde jsem vykonal soupis názvů jednotlivých pozemků, jest celkem asi 162 různých slov, ovšem s různými předložkami; z nich však jen 26 jest odvozeno ze jmen osobních, to jest asi 160/o- H ostatních osad jest proveden toliko soupis povšechný, t. j. většinou jen celých pozemkových tratí a zde jest názvů ze jmen osobních ještě méně, na př. u Rosic s připojenými osadami ze 168 názvů jen 17, t. j. asi 10°/0, u Chrasti z 82 názvů jen 4, t. j. asi 5% a podobně v ostatních osadách.-
I. Pomístná jména vzniklá ze jmen osobních. A. Nejrozšířenější jsou přídavná jména přisvojovací -ův a -in: 1. Jimi vesničtí lidé označují přesněji „pozemky v některé poloze podle jejich majitele nynějšího, na př. u Z. „na Čičáku na Novákovým poli",
|