Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

rastlinné domáce lieky a povery slovenské.

Z úst ľudu sebral Joz. Ľud. Holuby. — 1920.

Aconitum Lycoctonum L. Omich potrebuje sa proti svrabu a na otrávenie potkanov. Koreň usušený, potlčený na prach a do zásmažky zamiešaný, dávajú do dier, kde sú potkani, aby sa potrávili; len sa musí dať pozor, aby sa k tomu kočky lebo psi nedostali; lebo všetko, čo sa rodí slepé, musí od užitia bmichu zdochnúť. Prachom omichového koreňa zasýpajú všivavú lichvu.

Posekaný a so solou smiešaný omich dáva sa ovciam, keď majú svrab. Svrab sa vyrazí a na to sa borkovým olejom pomastí.

Aconitum Störkeanum Rb. Ranná rosa; Holúbky.

Actaea spicata L. Čierny koreň. Rastie na Javorine (ale aj inde po horách). Koreň zavrtávajú lichve a sviniam do uší, keď sú nezdravé. Poneváč na Javorine ani Helleborus, ani Adonis vernalis nerastie: nemôže sa iná rastlina pod menom „Čierneho koreňa" rozumieť, než len Actaea, ktorú som tiež tak menovať počul.

Adonis vernalis L. Srštienka. Čierny koreň. Sršniatka. V istých chorobách svíň, do žílky na uchu koreň zavrtávajú.

Aesculus Hippocastanum L. Divý kaštan. Maďal. Červené víno, v ktorom sa divé kaštany vařily, pije sa proti červienke.

Agaricus melleus Vahl. Václavka. Keď začnú václavky rásť, napadne o krátky čas snahu (o týždeň lebo o mesiac). Václavky si sušia na zimu a jedávajú ich s kapustou.

Agrostemma Githago L. Kúkoľ. Zrná kúkolové radi brávali primiešané k reži na pálenie pálenky, lebo že z kúkolovitej reži mnoho pálenky natieklo; ale kúkolovitá rež dáva čiernu múku.

Älliaria officinalis Andrz. Rancesnek. Listy prikladajú na „prí-zinek" (pľuzgier, čierny pľuzgier); z jara mladé listy kladú na jaké-kolivek rany.

Allium Cepa L. Cibuľa. Červenú cibuľu dávajú lichve a ovciam na štedrý večer prehltnúť: aby nemalý v lete „červenu" (močenie krvou). To poradil Kozáčkovi 102 ročný pastier oviec.

Vytlačená šťava bielej cibule, s toľkým množstvom samotečeného mädu sa dobre smieša, do fľašky dá a tam dobre zacpá. Z tejto tekutiny tri razy cez deň napúšťajú do kútika oka, na ktorom je belmo. Tá šťava, vraj, hryze, ale „belmo potrhá". Pacient musí ležať. Oko sa čistou konopnou handerkou vyutiera. Keď je oko krvavé, tento liek sa nesmie upotrebiť.

Proti „červienke": vajco, kmín a cibuľu s maslom smiešané užívajú (vidz Carum Carvi).

Allium sativum L. Česnek. Kto česnekové „strúčky" (pazúrky) pri sebe nosí, k tomu nemajú čary a strašidlá prístupu.

Cesnek, černobýl' (Artemisia vulgaris) a staré dyňovísko (z Cucurbita Pepo) sa spolu varia, odvarkom sa stôl a lavice v takom dome,


Předchozí   Následující