Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 41


Přitom podotýkám mimochodem, že ve všech těchto přehledech užívám označení, jakých použili dotyční spisovatelé a odkazuji v tom ohledu na Slovanský svět Niederlův.

Řekl jsem, že Huculové patří do skupiny brachykefalů a přehled ukazuje, že stojí na horní hranici její, kde se k nim druží Češi, Slováci a je předstihují ještě Jihoslované. Jinak jest mezi naším průměrem a indexem hlavy Huculů u Kopernickiho rozdíl pouze jedné jednotky, který nepadá nikterak na váhu. Také ostatní obyvatelstvo rusínske nevykazuje valných odchylek a Kopernicki praví, že Goralové haličští v tomto vzhledu neliší se nikterak od Rusínů haličských a Ukrajinců.

Vedle Huculů podkarpatských bydlí Rumuni, kteří při křížení by mohli býti v úvahu vzati, poněvadž se sociálně jen málo liší; a Rumuni tito jsou také silně brachykefální neboť Himmel udává pro Rumuny bukovinské 86 a u Rumunů transylvánskych zjistil Weisbach index 87.

Index frontoparietální, t. j. poměr nejmenší šířky čelní ku největší šířce hlavy. Jest spíše ukazatelem morfologickým, nežli pomůckou při analyse podle skupin ethnických. Dává do jisté míry obraz o vývinu frontální části mozkovny při porovnání s parietotemperální, a proto také se mění vzrůstem. U našich dospělých obnášel 69. Pro Švýcary vypočítal Schwerz 70, Pittard udává pro Rumuny 74, já sám jsem nalezl u Istro-rumunů (Čičů) 68.

Rozpětí variační bvlo dosti značné neboť minimum indexu bylo u 62, maximum pak u 76.

Index jugofrontální, t. j. poměr mezi nejmenší šířkou čela a největší šířkou mezijařmovou podává obraz o formě obličeje a mění se také po dobu vzrůstu, neb jedna komponenta přináleží mozkové části lebky, druhá obličejové a podléhají tudíž různě probíhajícím pochodům vývojovým, neboť již při narození jest dán již základní poměr, převaha mozkovny nad části obličejovou, kterýžto poměr mění se teprve později při značnějším a urychlenějším vývoji obličeje, souvisící z části s upravením chrupu a jeho používáním; přitom přibývá šířky mezijařmové relativně více nežli šířky čelní. Průměr obnášel 78 u dospělých a taktéž 78 u nedospělých; ovšem v tomto případu není rozdílu, poněvadž naši nedospělí byli ve věku 15—24 roků, tedy již v letech, kdy konfigurace obličejové části již jest skoro hotova, kdežto velké rozdíly jeví se teprve při porovnání s rozměry u malých a nejmenších dětí — tak u 4—7 letých dítek Čičů nalezl jsem číslo 84, a Schwerz pro ditky švýcarské 85.


Předchozí   Následující