str. 76
Vidíme, že zvláště se zvětšil počet nápadně lehkých v 16. roce, kdežto úbytek nápadně těžkých není tak značný. U l5letých nejsou rozdíly tak veliké.
Zajímavo je, že střední odchylka od průměrné váhy je po válce poněkud menší než dříve, a to u 151etých 5'3, u 161etých 6, proti 5'7 a 6'3 před válkou. Shledáváme tu tedy jakési naznačení nivelisace, o níž mluví Pfaundler, ovšem jen ve zcela nepatrné míře; což jest ostatně přirozeno v naší skupině, kde jedná se o hochy téže společenské vrstvy a přibližně také podobných majetkových poměrů, ačkoliv i tu mohou být jisté rozdíly v zámožnosti.
Příčinou větší průměrné odchylky před válkou je asi také to, že do věku 15 a 16 let spadá u hochů vývoj pubertální, při němž bývá variabilita větší. Bylo by tedy zmenšení průměrné odchylky po válce i jednou ze známek opoždění puberty.
Toto opoždění je patrné i z malého ročního přírůstku váhy i výšky mezi 15. a 16. rokem.
Kdežto roční přírůstek před válkou činil u váhy 5'4 kg, t. j. 11'9%, u výšky 5'5 cm, t. j. 3'5%, jest po válce ve váze pouze 1'5 kg, t. j. 3'5%, ve výšce 2'1 cm, t. j. 1'3%.
Tento nápadně malý přírůstek roční u poválečných učňů mezi 15. a 16. rokem by mohl odpovídat obvyklé depressi, která předcházívá vzrůst pubertální.
Poněvadž nemáme dat předválečných pro 14. rok a neznáme tedy ročního přírůstku mezi 14. a 15. rokem, nelze říci s určitostí, o jak velké zpoždění se jedná, v každém případě jde tu však nejméně o l rok.
Vzájemný poměr váhy a výšky těla možno vyjádřiti rozmanitými indexy, z nichž nejužívanější je index ponderalis Liviho
V době poválečné zvláště v Německu zabývali se mnoho zkoušením, možno-li těchto indexů použiti к objektivnímu stanovení stavu výživy tělesné. Tato snah@S@a byla vyvolána zvláště potřebou zjistit rychle a objektivně školní děti trpící podvýživou a vhodné к doporučení americké pomocné akci. Ukázalo se však, že žádný z těchto indexů se pro určení výživy tělesné dobře nehodí; Pfaundler1) uvádí mezi jinými důvody, že je tu přílišné uplatňování výšky těla nad vahou, takže malý index mají často děti spíše velké než hubené.
1) Zeitschrift f. Kinderheilkunde 1921.
|