str. 89
či les Vráže poddaným svých tří vesnic, Chluman, Pěčnova a Horout, a s nimi i majiteli svobodného dvora Alešovi Nedbalci z Herolt. Rod Alšů seděl na statku svém až přes válku 301etou. V potomní době nazýva se dvůr Ekerovský a počátkem 18. století hospodaří zde Sobrtové či Sobrové.
Na vesnických zámcích bývaly také zvoničky. Zvonkem svolával se lid k robotním povinnostem a úředním schůzím. Zvonička na budově bývalého zámku, již zrušeného panského sídla v Drslavicích (srovn. vyobr. č. 13.), jest také starého původu. Dnešní lidé nepamatují se na její původ. Drslavice, tvrz, připomíná se již г.- 1354, kdy byly sídlem Petra
Čís. 13. Drslavice. Bývalý zámek.
z Drslavic. Nástupce jeho Petr Rychart z Drslavic zpečetil r. 1415 stížný list ke sboru kostnickému. Ke konci 15. století vládli tam vladykové z Üjezda, roku 1522 Diviš Boubínský z Ujezda. Roku 1549 koupeny pro rod Rožmberský, který k nim panství Husské připojil, načež staly se středi-štěm celého panství. Za pana Viléma zřízen tam pivovar, v němž se tehdy znamenité pivo vařilo a pánovi značný užitek neslo. Roku 1777 za vlády Svarcenberků byla část zámku v sýpku přeměněna. A asi v těchže letech byl i ostatní rozsáhlý zámek i s pivovarem a celým statkem rozdělen mezi poddané. Od těch asi dob tísní se ve starých těch zdech asi 13 chałupniku se svými hospodářstvíčky a dodávají tak starým ctihodným budovám velice bizarního vzhledu.
Zvonění obstarává držitel části nad hlavním vchodem, k níž patří i obě stavení se štíty, jež na^ obrázku spatřujeme. Zvonička dala asi vznik pověsti, že zde v té části bývala kaple, charakter vnitřní stavby však tomu nezdá se nasvědčovati. Hospodář, jenž drží i hostinec, dostává za zvonění od každého osadnika po mírce žita, v celku 24 mírky, malí nedávají nic.
|