Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 27

„pletenie č i p o k", někde „š 1 o h á n i e", že se šlehají paličkami. V principu je paličkování také pletení bez outku, ale jeho původ je trochu nejistý dosud a nemožno naprosto zatím tvrditi, že povstal u Slovanů. Rozhodně originelní jsou primitivní páskové krajky slovenské, a ne daleko od pletení na krosienciách.

Pletení na krosienciách se provádí na rámu s napiatou osnovou, jejíž vlákna se přes sebe splétají a přidržují hůlkou, která je rozděluje a vytváří současně vzor nahoře i dole posunutím hůlky. Bližší technické vysvětlení podá knížka Anny


Čís. 1. Pletení „na krosienciách".

Černé „Pletení na rámu", vydaná vlastním nákladem v Mladé Boleslavi. Autorka jako industriálni učitelka postřehla nekonečné možnosti vytváření vzorů a vypracovala i rozvedla celou techniku práce к použití na moderní práce jako šály, kabátky, krajky, přehozy, které na první pohled neliší se od moderních trikotáží, ale jsou jemnější, řidší a při tom pevné struktury. Líc i rub je při této práci stejný.

Technika „pletení na krosienciách" jest prastará a táhne se jako nit kulturami starých i nových národů. Jest známa z egyptských nálezů a vykopávek města Heliopolis aj.; jest známa z norských sbírek z nálezu Oserbergské lodi*) v Oslo. V této lodi, v níž pohřbena byla princezna s celou výbavou, byl nalezen i stojací rám к pletení „na krosienciách" čili podle katalogu „gamle primitive sprangteknik" a poznán v tom zcela určitě tento druh jJráce, jak i vystavený nález ve sbírce ukazuje.


*) V universitních sbírkách v Oslo, viz katalog „Oserbergskibet og Oser-bergsalen od A. W. Broggern, Kristiania 1921 na str. 15.

Předchozí   Následující