str. 40
pořádání národopisné výstavy českoslovanské, jejímž byl čestným předsedou.
Že však Bohumil Adámek (nar. 8. listopadu 1848, zemřelý 28. října 1915) zabýval se studiem lidu svých rodných hor, dovedl zachovati svým tajemstvím, jež teprve jeho smrt prozradila.
V každodenních, mnohaletých stycích našich s ním naskytlo se mému otci i mně mnoho dokladů o zvláštním zájmu Bohumila Adámka o poměry lidu na Hlinecku. Shledávali jsme vysvětlení tohoto zjevu v toni, že Bohumil Adámek zajímal se o tyto poměry jako básník a že studium jich jest mu průpravou pro jeho uměleckou tvorbu. V tomto úsudku byl jsem utvrzen, když začaly se objevovali po časopisech jeho básně, jichž výbor vyšel jako Horské ovzduší.
Věděl jsem také, že Bohumil Adámek, výborný krajinář, zvláště v mladších letech nakreslil i rozmanité pohledy na staré stavby. Z nich byl reprodukován podle perokresby profesora Antonína Martínka pohled na Zámostí hlinecké, význačné starými dřevěnými městskými stavbami, v mém díle Lid na Hlinecku.
Pozoroval jsem také, s jakým vytříbeným vkusem Bohumil Adámek hodnotil různé výtvory lidového umění při pořádání oné naší okresní národopisné výstavy hlinecké.
Neměl jsem však tušení, že jeho zájem o poměry lidu má hlubší základy a odborný cíl.
Svědectví o tom podávají jeho Motivy, obsahující 44 sešity kvartového formátu, svými 1045 hustě popsanými stránkami, jak promyšlený program mělo jeho studium našeho lidu a jak bohatou žeň mu poskytlo toto badání téměř půlstoleté.
Hned na 2. stránce 1. sešitu Motivů jest datum 1. května 1874 a na 22. straně 44. sešitu jest datum 16. června 1914. Bohumil Adámek začal psáti své Motivy asi z jara 1874, krátce před 1. květnem a psal je téměř do konce svého života.
Kdo by po prvé probíral se těmito Motivy, jež byly psány, jak právě v jednotlivých dnech naskytla se k tomu příležitost, byl by množstvím zpráv překvapen a nedovedl by se rychle orientovati v tomto objemném sborníku. Kdo však podrobně je prozkoumá, sezná, že autor zachovával přesnou soustavu v nich.
Podrobný ukazatel, jejž jsem к těmto Motivům sestavil pořadem abecedním, časovým a podle jednotlivých oborů, ukazuje svými 164 stranami znamenitý program celé této badatelské práce, promyšlené do nejmenší podrobnosti, i odůvodňuje správnost postupu autorova při sepisování těchto Motivů.
Právě v této bezprostřednosti zápisů, zaznamenaných hned, kdy naskytla se k nim příležitost, jest význačná přednost jejich.
Nápisy sešitů Motivy nasvědčují, že Bohumil Adámek původně určil si tyto sešity pro rozmanité motivy, jichž by mohl při své beletristické tvorbě použiti. Motivy obsahují na některých místech doklady, že záznamy jejich měly býti průpravou