str. 42
běji vniká v duševní život lidu, v jeho názory, řečové zvláštnosti, vystihuje charakter lidu. Motivy hemží se spoustami projevů občanů a občanek pozorovaných. Mohu směle říci, poněvadž většinu těchto osob jsem znal, že jsou jejich názory, povahy, rčení a zvláštnosti velice dobře vypozorovány a trefně zachyceny, takže poznávám jednotlivce i tehdy, kde autor azbukou zkratky jejich jmen, jak činíval, si nevyznačil. Někdy několika málo slovy vystihuje občana a jeho úroveň vzdelanostní, že by nikdo sáhodlouhým popisem ho lépe nevystihl.
Množství látky jest tu o člověku, o jeho duši i těle, jeho síle, postavě a jednotlivých částech těla. O povahách lidských jest množství záznamů i o chování lidí, tak o bázlivcích, boháčích, darebácích, divných lidech, dobrých, domýšlivých, dopálených, falešných, ferinách, filutach, furiantu, grešličkovi, hladovém, hladkém, hloupém, hluchém, hodném, hovorném, hráčích, chlubném, chybujícím, chytrém, chudém, jedlíku, ješitném, kuřácích, kuželkářích, labužnících, lakomcích, lenoších, lháři, li-chotném,. líném, ludráku, mamoníku, marnivém, maškrtném, mazavkovi, melzubkovi, měkohubém, měsíčném, mrskaném všemi metlami, mudínu, mudrcovi, nemožném, nelidovi, neobratném, nepřejícném, nerozumném, nesnesitelném, nesrov-nanlivém, nestálém, nesvědomitém, nešikovi, neústupném, nevratném, nevzhledném, nezdvořákovi, nezkušeném, nimrovi, ohleduplném, ochotném, opatrném, opěnkovi, opilci, opilém, ospalém, poctivém, pomluvači, poševném, potočeném, potřebném, poťouchlíkovi, pravém, přesném, pyšném, rabiátu, reno-mistovi, rozmahuli, roztržitém, rozumném, rýpavém, shovívavém, skoupém, skrblíkovi, spořivém, šelmě, šetrném, šikovném, škodném, švingulantu, taškáři, tuláku, utrhači, větroplachu, vrtohlavém, vzácném, zapoměnlivém, zaschlém, zásobném, zá-vistníku, zbožném, zbrklém, zloději, zlomyslném, zuboženém, zuřivci, žárlivém, žebráku atd.
Není snad jediného zaměstnání v této krajině, o němž by tu nebylo zpráv. Předem můžeme tu shledati zajímavé zprávy o různých druzích práce, dále o jednotlivých zaměstnáních, na př. o advokátech, bankéři selském, běžci, břichomluvci, ceduláři, cestáku, cestáři, cestujícím, cihláři, čižbařích, dekoratérech, de-vaternících, děkanech, dělnících, dohazovačích, doktorech, drá-tařích, drvařích, dřevařích, důstojnících, faktorech, familian-tech, farářích, felčarech, flašinetářích, formanech, fořtech, generálovi, gránu, gruntovníku, hajných, harfeníku, hasičích, haš-pesu, hercích, hlídači, holubáři, hostinských, houžvářích, hrnčířích, hrobaři, hřebenáři, hudebníku, huntýři, husácích, inženýru, jarmarečníku, jezdci, kantorech, kaplanu, kapucínech, katechetech, kavárníkovi, kazateli, kladaři, klášterníku, klempíři, kloboučníkovi, knězích, kočím, kočujících komediantech, kostelníkovi, kouzelníkovi, kovářích, kozácích (pasácích koz), koželuzích, kožešníkovi, krajácích (povoznících z kraje), krajáncích, kramářích, krejčích, krtičkáři, krupaři, křížkaři, kupcích,