str. 122
„Peštbudín, jún 1910й a jinak ponechati jej beze změn, ježto vývoj událostí dějinných dal mu za pravdu.
O článek D o lepší budoucnosti v státě Československém původně byli dožádáni red. Fr. Votruba a dr. Ivanka; každému z nich by býval jistým právem stejně svědčil. Dr. Ivanka pracoval o ní doma, Votruba spolu s A. Štefánkem udržovali spojení mezi Prahou a domovem, opravdu podivuhodným způsobem se dovedše vyhnout! nástrahám maďarským. Bylo už řečeno, že jsem nakonec článek sepsal sám, použiv ovšem s vděkem zatím vyšlých spisů V. Šrobára, J. Dérera i Ant. Stefanka, jimiž doba předpřevratová znamenitě již byla osvětlena; šlo mi hlavně o to, aby zde v rámci dějinných událostí vnitřních zaznamenána byla resoluce sv. mikulášská z 1. května 1918 jako první veřejné prohlášení pro československou jednotu i svatomartinská ze 24. května 1918 a hlavně deklarace z 30. října 1918, o jejíž správnosti při neblahém vývoji politických poměrů slovenských nyní vzešel i trapný soudní spor.
O účasti Slováků v odboji zahraničním přednášel Iv. Markovič a přednáška byla vydána také knižně Když tedy jsem se nedočkal slíbeného článku toho obsahu z péra Bohd. Pavlů, použil jsem vděčně ochoty Iv. Markoviče: článek jeho je zkráceným přepracováním spisu jeho téhož obsahu a radostným svědectvím, že i odboj zahraniční se dál ve znamení československé jednoty, a to měrou tak značnou se strany Slováků, že opravdu lze mluviti o odboji československém.
Následují životopisné nástiny vůdcův jeho za hranicemi, a to T. G. Masaryka a M. R. Š t e f á n i k a od J. H e r b e n a. Osvědčený stilista dovedl i v tomto svém novém zpracování látky, podané už ve větších spisech, najiti nové tóny a osvětliti působení svých zamilovaných hrdinů osvobození s nových stránek, takže dojdou články jeho jistě obliby plně zasloužené. Totéž platí o výstižné stati Jindř. Vančury, Arn. Denis a Slováci. Přítel a zčešťovatel znamenitého dějepisce, kterého pokládáme přes francouzský původ za svého, osvětlil tu dopodrobna všecky vztahy Denisovy k Slovensku a zásluhy jeho o to, aby svět byl seznámen s jejich utrpením i tužbami. Jiný, rovněž zasloužilý přítel Slováků, na Slovensku osobně známější a tím mu bližší, Seton Watson, resp. pseudonym S co t us Vi a tor, došel v novém vydání Slovenské čítanky ocenění obšírného z péra svého vroucího přítele a ctitele AI. Kolíska. Zde tím významněji, ježto právě v 1. vydání Slovenské čítanky Scotus Viator článkem Evropa a slovenská otázka burcoval svědomí Evropy vzhledem k útisku Slováků. Článek Kolískův je pln intimních podrobností, ale obsahuje i věci důležité, z nichž některé, na příklad list Jehličkův jsou přímo průkazného rázu.