str. 180
kladem lidové tvorivosti. Vznikly podle krajek paličkovaných, při čemž byla důmyslně zaměněna technika vzhledem k zevní podobnosti a vnější shodný ráz dlouho uchováván. Dalším svým výovjem se obojí ovšem stále víc a více rozrůzňují.9)
Tvrzení R. Bíbové, že paličkování krajek mohlo vznümouti z tkaní krosienkem, nalézá v porubských čípkách oporu tedy jen potud, že vnější podobnost výrobků obě techniky skutečně sbližuje. Ale závislost jejich je zde opačná (tkané čipky měly za vzor paličkované) a výjimečný případ je příliš ojedinělý. Mimo to zásadního rozdílu mezi tkaním a pletením nikdy ne-překlene.
9) Podobný příklad, jak záhorské paličkované krajky vzbudily dojem tkané práce á byly v tom směru napodobeny, nalézáme v horských vsích Dubodielu, V. Hradné a částečně i v Jastrabí u Bánovců. I zde nosily ženy u čepců paličkované krajky s barevnými „zúbky" (jako v celém okolí Bánovců a Chynoran), které si však nevyráběly samy, nýbrž kupovaly je v městě nebo od podomních obchodníků. Na konci války však, když začla o krajky nouze, ale mladé nevěsty se přece vdávaly a čepce mít musily, byly nuceny pokusit se o ně. Prohlížely krajky důkladněji a rozpoznaly na niclr dvojí techniku, kolmé proplétání nití v zoubcích a dírkovaný okraj. Zkoušely je napodobit a našly si svůj vlastní způsob, kterým je podnes a všeobecně hotoví. Do dvou dřevěných nebo papírových „destiček", nejraději do dvou jízdních lístků železničních, navrtají čtyři dírky, provléknou čtyři pevné osnovní niti, na konci sváží a na pevný bod zaklesnou. Napiatou osnovu mezi destičkami provlékají pak plátěným způsobem barevnou bavlnou do jehly navlečenou, střídavě červenou a černou, tak, aby povstal známý vzor příčných proužků. Destičky s dírkami bez dlouhých rýh neslouží jim však k tomu, aby osnovní niti rozdělovaly a zdvihaly, nýbrž jen aby je udržovaly v patřičné šířce. Když byl takto zhotoven pruh zoubků, doplňován je k němu teprve zadní okraj, což se děje „oscinková-ním". Po celé délce krajky proveden je podél kraje z bílé příze „stinek" (technika obsmykování, volný šev) ve třech řadách nad sebou, z nichž prostřední je nakonec ještě protažena červenou bavlnou. Takto zhotovená čipka budí úplně dojem starých paličkovaných výrobků, ovšem při bližším nahlédnutí ihned svou techniku prozradí.
|
|