str. 184
změněn způsob vydávání, neboť jako vědecká edice Slovenské Spevy naprosto nevyhovují základním požadavkům.
1. Především bude nutno roztříditi látku. Slovenské Spevy jsou tak nepřehledné, že každý, kdo se písněmi zabývá, si musí poříditi svůj soupis, aby si usnadnil hledání. Přihlížeje k slovenským poměrům soudím, že by bylo nejvýhodnější zvoliti za základ rozdělení geografické a v tomto rámci roztříditi písně podle povahy látky. Má-li sběratel svůj systém — aspoň poněkud přehledný — budiž ponechán, jinak by bylo lze skupiti písně podle obsahu. Nesouhlasím s přílišným škatulkováním, ale zdá se mi, že je možné zachovati tyto základní skupiny: a) epika (světská a legendární); b) lyrika; c) písně taneční; d) obřadní (připiaté k výročním obřadům, slavnostem a hrám.
2. Nutno srovnati materiál se staršími sbírkami ('slovenskými i českými) a všude připojiti varianty, aby byla znázorněna souvislost nové sbírky se staršími.
3. Přehlednost sbírky podstatně zvýší rejstříky: a) seznam začátků písní a prvních veršů ostatních sloh (pro rozlišení možno k začátkům písní připojiti hvězdičky; b) rejstřík motivů; c) rejstřík jmen osobních a místních.
4. Zvýšenou péči třeba věnovati zpěvákům. Vydavatel by měl v úvodě podati seznam zpěváků a uvésti, od koho a kdy kterou píseň zapsal. Měl by připojiti životopisná data zpěváků (u význačnějších i podrobnější náčrtky životopisné a fotografie). Životopisy zpěváků, údaje o tom, kdo kdy co zpívá, jsou nezbytné, chceme-li aspoň poněkud znázorniti soubor faktů, které obyčejně vystihujeme slovy „život lidové písně". Bohužel právě tuto stránku sběratelé zanedbávají často z malicherné obavy, aby snad jiným sběratelům neprozradili jmen vynikajících zpěváků. Z poslední doby znám jen jednu rozsáhlou sbírku (přes 700 písní), která v tomto směru vyhovuje i přísným požadavkům: Je to rukopisný sborník písní z Podkrkonoší sebraných dr. D. Stránskou. Výstižná studie úvodní ukazuje, kolik zajímavých i důležitých podrobností najde svědomitý sběratel, který si všímá také tvůrců a přednašečů lidových písní. (Sbírka dr. Stránské je majetkem Ústavu pro lidovou píseň.)
5. Na konci svazku by měla býti připojena mapa naznačující, ve kterých vesnicích daného území byly písně sebrány. Tím by se znázornilo, které oblasti by ještě vyžadovaly podrobnějšího prozkoumání. [Tyto zásady vydavatelské byly přijaty Ústavem pro lidovou píseň na základě společných prací výborů českého a moravského.] Nepochybuji, že při dobré vůli a účelném rozdělení úkolů by bylo možno splniti tyto požadavky, jimiž by jistě získaly cenné sbírky písní slovenských. Připomněl bych ještě, že přehlednost trpí, otiskují-li se první slohy jen při nápěvu. Je nutno otiskovati je ještě jednou pod nápěvem, aby bylo lze naráz přehlédnouti celý tekst.
Látka sebraná v 5. sešitě Slov. Sp. jest zajímavá. Podle přibližného odhadu obsahuje sešit asi přes 60% variantů. Některé.