str. 108
Tomíček začal lidovým podáním podle vlastních zápisků z rodného Humpolecká, k němuž později připojil také Polensko, Přibyslavsko a hlavně Litomyšlsko, jež stalo se druhým jeho domovem. První jeho práce vyšla r. 1894 v Zí-brtově Českém lidu.
V přítomné bibliografii uvádím podle možnosti všechno, tedy i každou drobnůstku jako vhodný kamének k veliké budově národopisu zejména Humpolecká a L i t o m y š 1-s k a. Články řadím ne mechanicky chronologicky, ani podle publikací, v nichž vytištěny, nýbrž se zřetelem kobsahu, k idei tak, aby jasněji vyniklo, c o je již hotovo a k d e nutno ještě dále pracovati.
Na prvním místě uvádím práce, vydané v samostatný c h knížkách, na druhém místě stati porůznu roztroušené a to:
A. především práce, týkající se výhradně jednotlivých krajů a míst:
1. Humpolecko, Polensko a Přibyslavsko, k nimž připojují také čtyři stati o Podlipansku;
2. Litomyšlsko (celkově, venkov v poměru k městu, město samo a jednotlivé obce); dále
B. 1. stati, čerpané z lidového podaní, zvykosloví, tradiční literatury a pod. a posléze
2. úvahy rázu všeobecněli o.2)
I. Díla samostatně vydaná.
Artikulové soudní z arcibiskupského panství Červenc-Bečického (1626— 1667). Praha 1897. Vestník král. čes. spol. nauk., čís. XV, v 8°, stran 11. [Podle rukopisných zápisků, z městské registratury v museu v Litomyšli zachovaných, podány zahajovací soudní formule a nakreslen začátek soudu u nás. Nový přetisk v Kalouskových Sádech selských a instrukcích hospodářských v Čes. archivu, díl XXIII., str. 122. V pěti svazcích Kalouskových „Bádů" citován je Tomíček dosti často.]3)
2) Jména časopisů, v nichž je méně příspěvků, cituji úplně anebo s běžnou zkratkou, jména často se opakující, označuji jen písmeny. Tedy ČVN == Časopis pro školní vlastivědu a občanskou nauku ve Vel. Meziříčí; HŽ = Hlasy od Želivky, nepolitický týdeník v Humpolci; L = Pod Lipany, Vlastivědný sborník v Českém Brodě, OL = Obzor Litomyšlský, týdeník v Litomyšli, zaniklý r. 1912; TS — Od Trstenické stezky, Vlastivědný sborník okresu litomyšlského, poličského a vysokomýtského v Litomyšli; VVS = Vzdělávací příloha k Věstníku samosprávnému a národohospodářskému okresu litomyšlského, kterou Tomíček redigoval společně s prof. J. Voborníkem; vycházela jen v 1. 1899—1900; Z — Zálesí, Vlastivědný sborník v Humpolci. — U článků v revuích a časopisech cituji vždy jen první stránky, v novinách týdenních číslo, u deníků datum. V litomyšlských časopisech se Tomíček obyčejně podpisoval zkratkou Atom. — Bibliografie tato byla dokončena před vánocemi r. 1926; doplnil jsem ji novými pracemi Tomíčkovými až do polovice dubna 1927. Obsahuje celkem 300 čísel a to podle jednotlivých oddělení: I. 6; II. A. 37 + 142; B 30 + 85.
3) Text, připojený k bibliografickému údaji, obsahuje mé vysvětlující poznámky.
|