Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 203



XVIII. Avšak tato strašná povera se v Polsku nikdy tak nerozšírila jako na západe. Autor ukázal, že v obsahu těchto pověr lze postřehnouti zajímavé rozvrstvení geografické: V západních částech Polska se v procesech objevují pověry obvyklé na celém západě evropském — na př. o smlouvách čarodějnic s ďáblem, o sabatu čarodějnic na Lysé Hoře atd. Na východě není těchto rysů a také ďábel je jiný: je to „latawiec", který pracuje pro svou paní-čarodějnici. Mnohé rysy dochované v aktech soudních minulých století, se podnes zachovaly v lidových pověrách.

Clarence Manning (New York): Les oiseaux-monstres dans la tradition russe.

V podáních o Soloveji rozbójniku, Tugarinu Změjeviči a j. objevuje se nestvůrný pták sídlící na hranicích Rusi a bojující s bohatýry ruskými. Autor analysuje tyto bytosti a zjišťuje, že jsou tu prvky finské spojeny s tradicí o báječném ptáku nohovi, která byla v Rusku vždy velmi živá. V skulpturách chrámů suz-dalských se často vyskytují podoby ptáka noha.

Prof, dr. Frant. Pospíšil (Brno): Taniec z b ó j-nicki na Podhalu a jego miejsce między oręźnemi tańcami u Słowian.

Prednášku prof. Pospíšila jsem nemohl vyslechnouti, poněvadž současně se konalo zasedání sekce. Z názvu je patrno, že autor se znovu vrátil k důležitému tematu, jímž se zabývá již po léta, t. j. k studiím o mečovém tanci.

Prof. Pospíšil sebral rozsáhlý materiál obrazový i fotografický, sám také filmoval a fotografoval mečové tance v různých oblastech československých, jihoslovanských, italských a j., letos pak, krátce, před sjezdem studoval a filmoval na území Basků v Pyrenejích. Autor patrně připravuje soubornou monografii ö mečovém tanci, v níž shrne svá dlouholetá pozorování a podá zároveň svůj materiál ilustrační, který dodává jeho vývodům pozoruhodného významu dokumentárního.

Docent dr. Edm. Schneeweis (Beograd): Obi-čaji oko rodjenja i krštenja kod Srba i Hrvata.

Naznačiv v úvodě prostotu obyčejů balkánských národů vylíčil autor, známý svými pracemi o jihoslovanském zvykosloví, nejdůležitější obřady a pověry, které mají vztah k narození a křtu dítěte. V sedmi kapitolách pojednal o magických obřadech a praktikách, které ochraňují ženu v těhotenství, domněle určují pohlaví dítěte, usnadňují porod, chrání šestinedělku před zlými duchy atd. Rozebral pověry, které přikládají veliký význam dni a době narození, výběru jména, přičlenil kapitolku o kumstvu (kmotrov-ství), o magických opatřeních, jež mají chrániti novorozeně v prvních letech života, o obyčeji postřižin atd., a podal takto velmi ucelený obraz tohoto důležitého oboru zvykosloví.

Prof. Vadim Ščerbakivskyj (Praha): Přednáška prof. Ščerb. se zabývá rozborem lidového obřadu ukraiinského. jemuž zvykosloví až dosud nevěnovalo pozornosti


Předchozí   Následující