str. 314
oněch, tří směrů, jimiž dnes naše národopisné studium se béře a postavit tak pevný základ k dalšímu rozvití českého umění a českého života...... Národopisný Věstník, který dnes vychází na místě dosud vydávaných publikací Společnosti, Věstníku a Sborníku, chce vším svým úsilím uskutečnění takové práce připravovati půdu, hledě zároveň doplňovati lidovědnou činnost ostatních našich publikací národopisných." —
Odborná kritika zjistí, pokud náš časopis dovedl splniti v dvaceti ročnících aspoň část svého programu. Připomínáme jen, že zejména v letech 1917—1921 bylo nutno překonati těžkou tíseň hmotnou, která byla s části odstraněna teprve tehdy, když Národopisné museum bylo přičleněno k Národnímu museu. Společnost tím byla zbavena tíživé, velmi odpovědné povinnosti starati se o rozsáhlý ústav a mohla soustřediti své úsilí na práci vydavatelskou. Bibliografický soupis obsahu roč. I. až XX. připojujeme k tomuto číslu. Z tohoto přehledu vysvítá, že Věstník přináší: 1. vědecké monografie (často velmi rozsáhlé) z oboru duchové i hmotné kultury lidové; 2. sbírky pramenů opatřených poznámkami a bibliografickými odkazy, 3. referáty a drobné zprávy. Redakce se snaží zdokonaliti jednak část obrazovou, jednak oddíl kritický, aby čtenáři byli soustavně zpravováni o důležitých pracích zejména v oboru národopisu našeho a slovanského vůbec.
Doufáme, že naši spolupracovníci i přátelé národopisu budou i nadále podporovati naše úsilí, aby se Věstník přiblížil k dalekému cíli, který časopisu Národopisné společnosti českoslovanské vytkli její zakladatelé.
Redakce.