Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 316

nosily. Zřetele neberu ani k městům, ve kterých převládal obyčejně účes s velikým hřebenem nebo s dlouhou jehlicí, ačkoli ani rozbor takovýchto mod nebyl by bez zajímavostí.1) Toliko obce, ve kterých se mi nepodařilo zjistit žádných stop po nějakých podložkách, ponechávám v bílém poli.

Co do stáří údaje na mapce zakreslené platí pro posledních čtyřicet let, pokud sahá pamět současnic. Veškeru látku sbírala jsem totiž sama a na místě samém r. 1926 a starších pramenů není. Připouštím ovšem, že pro dobu starší domácím znatelům podaří se snad doplnit některé rysy a rovněž podrobností že bude možno dodati mnohem více. Sama pokládám mapku také jen za první náčrt. V ohledu zpracování zůstávám na stanovisku popisném a toliko pro ujasnění významu upozorňuji na paralely sousedních zemí slovanských. K obšírnějšímu srovnání na základě dalšího materiálu z ostatního Slovenska vrátím se později.2)

*

Podložky, nazývané na Slovensku různě, grguľa, obálenka, chomľa, kyka a j., jsou odznakem výhradně vdaných žen. Dívky nosívaly obyčejně vlasy spletené v cop a spuštěné po zádech (vyjímajíc úpravu pod pártu). Grguli dostává teprve nevěsta při čepení, kde jí ženy poprvé upevní vlasy vzhůru na hlavě případně i ustřihnou a pokryjí čepcem. Od té doby grgule neodkládá, ve velmi mnohých případech v ní i spí a objeviti se bez ní pokládala by si za hanbu, ne-li dokonce za provinění. I na onen svět přeje si odebrat se v úplném ústroji i s obalenkou na hlavě. V těch oblastech, kde dnes již grgule zašly, schovávají si je stařenky alespoň do hrobu, aby se před svými rodiči a před svým mužem neukázaly nepatřičně oblečeny.

Co do jejich tvaru rozeznávám na západním Slovensku trojí typ:

I. Severnímu území je vlastní tvrdá podložka srpo-vitě zahnutá s příznačným názvem chomľa.

II. Střední pruh charakterisuje větší nebo menší obroučka, kolem které se vlasy obyčejně ovinují a pro kterou je rozšířeno pojmenování g r g u ľa nebo chomút.

III. Konečně v jižních oblastech vyskytují se pod názvem grgule tvary hranaté, mnohdy i dvourohé.

I. Chomľa severního Trenčanska je do polooblouku zahnutá, mnohdy -až podkovovité formy a vesměs dvojitá (obr. 1.). Je zhotovena ze slámy, obšita v hrubém plátně a pevně prošita, takže je velmi tuhá a tvrdá. Ženy kladou si ji volně odzadu k temeni hlavy tak, že vlasy vloží nebo dokonce sevrou do jejího


1) Na př. v Kys. Novém Městě slyšela jsem -pro takový způsob název „čula". Srovnejme „coulu" východočeských žen. (Č. L. XI. 330, N. V. Č. III. s. 5.)
2) Obrázky podle mé sbírky podložek kreslil Karel Štapfer. Děkuji panu Štapfrovi za jeho laskavou pomoc.

Předchozí   Následující